Tytuł: Polskie papamobile

WARSZTATOWIEC.info wtorek, 29 listopada 2016
W Polsce odbywają się Światowe Dni Młodzieży, a goście z całego świata czekają na wizytę papieża Franciszka. Znów pojawi się więc u nas słynny papieski pojazd zwany „papamobile”.
Dla każdej marki korzystanie z jej samochodu przez tak dostojnego pasażera jest niezwykłą nobilitacją, warto zatem przypomnieć, że w tej motoryzacyjnej elicie znalazł się nasz Star 660 M2.
Star „papamobile” służył Janowi Pawłowi II podczas jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny w 1979 roku. Wykorzystania samochodu krajowej produkcji zażyczył sobie osobiście sam Karol Wojtyła. Wybrano do tego celu wojskowego Stara, który został odpowiednio zabudowany. Na ramie seryjnego wozu zamontowano specjalną gondolę z papieskim fotelem i siedzeniami dla osób towarzyszących. Wszystko wykonali pracownicy PIMOT-u, po godzinach i w czynie społecznym.
Papieski Star siłą rzeczy nabrał znaczenia politycznego. Władze nie chciały, żeby „papamobile” przypominało historyczną pielgrzymkę, dlatego zaraz po wizycie Jana Pawła II kazano pojazd dokumentnie rozebrać, czego dopilnowało SB. Gondolę zniszczono, zaś samochód, który woził papieża, trafił do jednego z PGR-ów, gdzie dokończył żywota jako piaskarka. Tak oto przepadł pojazd, który dziś byłby nie tylko cenną pamiątką, ale również wspaniałym zabytkiem motoryzacyjnym.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

Pyk, pyk, ale nie z fajeczki

Generalnie wskazane jest, aby przełożony wiedzą fachową nie ustępował swym pracownikom. Jeśli zaś ustępuje, powinien choć umieć ich wysłuchać, a nie unosić się honorem.

miniaturka

Usterki pomp paliwa

Elektryczne pompy paliwa nie są szczególnie awaryjnymi elementami. Niemniej one również potrafią odmówić posłuszeństwa. Przegląd najczęstszych usterek pomp paliwa przygotowali eksperci firmy DENSO.

miniaturka

Zmiany w napinaczach i pompach SKF

W firmie SKF nieustannie pracuje się nad udoskonaleniem także tych referencji, które w ofercie znajdują się już od wielu lat.

miniaturka

Nowe tarcze firmy Textar

Gama tarcz hamulcowych oferowanych przez firmę Textar na rynku wtórnym powiększona została ostatnio o tarcze do Opla Astry K i hybrydowe tarcze do BMW.

miniaturka

Wakacyjne nowości Nissensa

Sezon urlopowy zdecydowanie nie jest martwym okresem w firmie Nissens. Oto bowiem również teraz wprowadza ona do swej oferty kolejne referencje.

miniaturka

Dzieci, piłka, Continental

W weekend 23-24 lipca na stadionie Legii w Warszawie rozegrane zostały IV Mistrzostwa Świata Dzieci z Domów Dziecka w Piłce Nożnej. Po pełnym walki, trzymającym w napięciu do ostatniej minuty meczu Rosja pokonał Francję w rzutach karnych 4:3. Reprezentacja Polski zdobyła brązowy medal.

Ten e-mail został wysłany do email@email.com.

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info