Tytuł: Zaczęli od klapy

WARSZTATOWIEC.info wtorek, 29 listopada 2016
Elektryczny pojazd SAM wytwarzany pod Warszawą nie zawojował rynku. Trójkołowca na prąd wymyślili Szwajcarzy, a polscy inżynierowie gruntownie go przerobili, pozostawiając z oryginału jedynie ogólną koncepcję i design. Co do wyglądu owego wehikułu, to jest on dość osobliwy. Jednym kojarzy się z wściekłym pasikonikiem, innym przypomina Jasona – słynnego mordercę w hokejowej masce z amerykańskich horrorów.
O rynkowej klapie SAMa zdecydowały głównie pieniądze. Dwuosobowy elektryczny skuter z kabiną (pojazd otrzymał homologację motocyklową) w cenie kilkudziesięciu tysięcy złotych nie miał w Polsce szans znalezienia nabywców innych niż ekscentryczni kolekcjonerzy. Poza tym trójkołowcem nie da się przejeżdżać okrakiem nad wyrwami w jezdni i wystającymi studzienkami, tak więc i z tego powodu SAM nie bardzo pasuje do naszej dziurawej wciąż rzeczywistości.
Czy zatem całe przedsięwzięcie było bez sensu? Otóż nic podobnego. Inżynierowie z firmy Impact Clean Power Technology wiele się przy tym projekcie nauczyli i dziś produkują zaawansowane systemy magazynowania energii elektrycznej. Kapelusze z głów!
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
reklama
miniaturka

eSOWA oczami klientów

eSOWA to wielofunkcyjny program do zarządzania warsztatem samochodowym. Które z licznych jego możliwości najwyżej oceniają użytkownicy?

miniaturka

Belki tylne do aut francuskich

Tylna belka zawieszenia z drążkami skrętnymi i wahaczami to rozwiązanie stosowane w wielu francuskich samochodach. Żużyta, jeśli zostanie dobrze zregenerowana, staje się praktycznie nową częścią.

miniaturka

I amortyzatory i sprężyny

Wymieniając amortyzatory należy rozważyć także montaż nowych sprężyn. Rezygnacja z tego może bowiem zamiast oczekiwanej poprawy przynieść niezadowolenie klienta.

miniaturka

Taki sam, a inny

Możliwości testerów diagnostycznych z każdym rokiem rosną, choć nie koniecznie musi się zmieniać ich wygląd. Dobrym tego przykładem jest DS150 firmy Delphi.

miniaturka

Sondy od 40 lat

Czterdzieści lat minęło od rozpoczęcia seryjnej produkcji sond lambda przez firmę Bosch. Czujnik ten jest strażnikiem czystości spalin w układzie wylotowym silnika bowiem mierzy ich skład, konkretnie zaś ilość zawartego w nich tlenu.

miniaturka

Więcej rozruszników i alternatorów

DENSO rozszerzyło ofertę rozruszników i alternatorów przeznaczonych na rynek wtórny o kolejne 34 referencje.

miniaturka

ProfiAuto Show w najbliższy weekend

„O pechu będą mogli mówić tylko ci fani motoryzacji, którzy nas nie odwiedzą” – deklarują organizatorzy trzynastej edycji targów motoryzacyjnych ProfiAuto Show, które odbędą się 4-5 czerwca w Katowicach.

Ten e-mail został wysłany do email@email.com.

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info