Tytuł: Literatura i motoryzacja

WARSZTATOWIEC.info wtorek, 29 listopada 2016
Stanisław Lem, jeden z nielicznych polskich pisarzy eksportowych, wielkim był miłośnikiem motoryzacji. Lubił nie tylko jeździć samochodem, ale również osobiście w nim dłubać, co było jak na literata, raczej nietypowym hobby. Mało kto wie, że Lem był też jednym z pionierów indywidualnego importu części samochodowych. Zajął się nim, kiedy został posiadaczem Fiata 1800. Włoskie auto dość często się psuło, a części do niego były w Polsce praktycznie niedostępne. Pisarz prywatnie sprowadzał więc potrzebne elementy, a pomagała mu w tym inna sława polskiej literatury – Sławomir Mrożek, który akurat w owym czasie mieszkał we Włoszech. Lem wręczył Mrożkowi pewną kwotę, która stanowiła fundusz służący do finansowania zakupów. Obaj panowie poruszali też tematy „aftermarketowe” w ożywionej korespondencji.
Owa motoryzacyjno-literacka anegdotka przypomniała się nam przy okazji wizyty na targach książki. Lem twierdził bowiem, i chyba miał rację, że zbyt wielu ludzi odczuwa potrzebę pisania. Zapytany, jakie wrażenie zrobiły na nim targi książki we Frankfurcie, odparł: „wielki klozet zapchany papierem”.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
reklama
miniaturka

Czas wykorzystać „Młode Kadry”

Stworzony przez Inter Cars program „Młode Kadry" pomyślany został jako wsparcie nie tylko dla uczniów i szkół, ale również dla warsztatów. Dobrze przygotowana i ucząca się na najnowocześniejszym sprzęcie młodzież musi bowiem gdzieś wykorzystać swoje umiejętności. Profesjonalne serwisy są do tego najlepszym miejscem.

miniaturka

Szkolenia na ProfiAuto Show

worzenie nowoczesnego warsztatu samochodowego, serwisowanie klimatyzacji i współczesnych układów hamulcowych – to tylko niektóre tematy szkoleń, które odbędą się podczas tegorocznych targów ProfiAuto Show 4 i 5 czerwca.

miniaturka

Napęd rozrządu wymaga uwagi

Zerwanie paska rozrządu lub jego „przeskoczenie" z reguły kończy się małym remontem silnika, co dla kierowcy oznacza duży i nieprzewidziany wydatek. A przecież można tego uniknąć przestrzegając zaleceń eksploatacyjnych, używając markowych części zamiennych oraz stosując się do procedur montażowych.

miniaturka

Turbo oferta

eszcze nie tak dawno turbosprężarki spotkać można było głównie w autach z silnikami Diesla bądź z benzynowymi o dużej mocy. Wszystko zmieniło się za sprawą downsizingu, tj. dążeniu do zmniejszenia pojemności skokowej jednostek napędowych przy zachowaniu, czy nawet podniesieniu ich mocy. Rosnąca na skutek tego zjawiska popularność turbosprężarek stawia przed mechanikami nowe wyzwania, a warsztatom stwarza możliwość rozszerzenie zakresu usług.

miniaturka

Wykrywacz nieszczelności

Wykrycie nieszczelności, zwłaszcza jeśli nie są one znaczne lub występują w trudno dostępnych miejscach pojazdu, bywa dla mechaników samochodowych sporym wyzwaniem. Dużą pomocą może wtedy być urządzenie SMT 300 firmy Bosch.

miniaturka

Dobrze doświetlony warsztat

W warsztacie, tak jak w każdym innym miejscu pracy, oświetlenie odgrywa bardzo ważną rolę. Prawidłowo dobrane gwarantuje komfort, mniejsze zmęczenie wzroku, a co za tym idzie lepsze efekty pracy.

miniaturka

Sondy DENSO – więcej zastosowań

DENSO rozszerzyło listę zastosowań sond lambda z gamy dostępnej na rynku wtórnym o 285 modeli pojazdów.

miniaturka

Inter-Team w Kłodzku

Inter-Team rozwija swoją sieć sprzedaży. Od połowy maja w Kłodzku (woj. dolnośląskie) funkcjonuje 63. oddział ogólnopolskiego dystrybutora części zamiennych oraz elementów wyposażenia warsztatu.

Ten e-mail został wysłany do email@email.com.

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info