Tytuł: Pułapki statystyki

WARSZTATOWIEC.info wtorek, 29 listopada 2016
Pewien redaktor z poczytnej gazety codziennej, znany jako nieustraszony tropiciel samochodowej starzyzny, poinformował niedawno, że „Polska jest potęgą Europy Środkowej w samochodach używanych”. Jak się nasi Czytelnicy domyślają, zrobił to z przekąsem. Podał redaktor przy tym twarde dane: w zeszłym roku w Polsce było 2 mln 479 tys. ofert sprzedaży używanych samochodów osobowych, natomiast takich ofert w Czechach pojawiło się 932 tys., na Węgrzech - 556 tys., zaś na Słowacji - 508 tys. – Z tego wynika, że w pozostałych państwach Grupy Wyszehradzkiej było łącznie niespełna 2 mln ofert sprzedaży używanych aut, o jedną piątą mniej niż w Polsce – słusznie zauważa nasz niestrudzony pogromca samochodowych rupieci.
Obliczenie liczby ofert sprzedaży samochodów używanych przypadającej na tysiąc mieszkańców w danym kraju redaktor pozostawił jednak innym. Przychodzimy mu zatem z pomocą. Prosty rachunek i mamy wyniki: Polska – 65, Czechy, Węgry i Słowacja potraktowane łącznie jako reszta Grupy Wyszehradzkiej – 80! Krótko mówiąc, wynika z tego, że stolica „używek” leży nie nad Wisłą, lecz nad Wełtawą lub Dunajem. Odkrycie to, choć doniosłe, nie bardzo pasuje do tzw. narracji (przepraszamy za to wyświechtane słowo), którą redaktor konsekwentnie uprawia od lat. Zdaje się, że autor padł ofiarą mistyki wielkich liczb.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
reklama
miniaturka

Inter Cars ma w Polsce już ponad 200 filii

Największy w Polsce i jeden największych w Europie dystrybutorów samochodowych części zamiennych, czyli firma Inter Cars, informuje o kolejnym swym sukcesie. Oto rozpoczęła działalność dwusetna już filia Inter Cars w naszym kraju.

miniaturka

SDCM w elitarnym gronie

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Części Motoryzacyjnych (CLEPA) przyjęło do swoich struktur polskie Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

miniaturka

Hengst – ceniony dostawca

Firma Hengst jest cenionym dostawcą rozmaitych filtrów do całej branży motoryzacyjnej, w tym producentów samochodów. Ostatnio jej wyroby przeznaczone do pojazdów użytkowych pojawiły się w ofercie firmy Inter Cars.

miniaturka

Skraplacze z dodatkowym chłodzeniem

Nowe skraplacze DENSO z technologią dochładzania (sub-cooling) charakteryzują się bardziej zwartą konstrukcją i zapewniają mniejsze zużycie paliwa.

miniaturka

Nowe filmy instruktażowe KYB

Dział techniczny KYB Europe opracował kolejne filmy instruktażowe, które przedstawiają szczegółowo całą procedurę wymiany elementów zawieszenia popularnych modeli samochodów marek. W sumie przygotowanych zostało już ponad 70 filmów.

miniaturka

Próżnia – ważny etap obsługi klimatyzacji

Jednym z etapów w procesie obsługi klimatyzacji jest znaczne obniżenie w niej ciśnienia, czyli, jak mówi się powszechnie, wytworzenie próżni. Etap ten bywa bagatelizowany, tymczasem jest on bardzo ważny.

Ten e-mail został wysłany do email@email.com.

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info