Tytuł: Mamy jednak farta

WARSZTATOWIEC.info wtorek, 29 listopada 2016
Kiedy 35 lat temu sikła nam ropa w Karlinie, niektórzy liczyli na Kuwejt. Było tego wszystkiego jednak raptem parę cystern i całe szczęście, bo zostalibyśmy z ową ropą jak Himilsbach z angielskim, a do tradycyjnych problemów ze świńską górką doszłyby kłopoty ze zbyt niskimi cenami nafty w skupie. Dziś oto bowiem ropa jest tak tania, że światowi nafciarze popadli w poważne tarapaty. I tak na przykład zysk BP spadł o 90 procent, a w Ameryce łupkowi nafciarze zaczynają robić bokami, gdyż wydobycie jest już całkiem nierentowne. Eksperci wieszczą więc olbrzymią falę bankructw. Podziękujmy zatem dobremu losowi, że nasze, polskie łupki okazały się całkiem jałowe, bo dziś tonęlibyśmy razem z amerykańskimi kolegami.
Ponoć widoków na szybki wzrost cen ropy nie ma, zwłaszcza że do gry przystąpił Iran, który do niedawna objęty był sankcjami. My tu w Polsce, biedni, bezropni szaraczkowie, cieszymy się z tej koniunktury, chociaż ceny na stacjach paliw spadły nieznacznie w porównaniu do tych na giełdach. Zawszeć to jednak nieco taniej, a na ferie trzeba dziatwę wywieźć.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
miniaturka

Słabe doładowanie i zderzak

Przyczyną awarii niekiedy bywa część pozornie niepodatna na usterki, a zatem niejako automatycznie wyłączana z kręgu podejrzanych.

miniaturka

Analiza usterek sond lambda

Zasada, która powinna przyświecać przy wymianie każdej części mówi, że zanim zamontujemy nowy element, musimy najpierw dowiedzieć się, dlaczego zawiódł stary. Jeśli tego nie zrobimy, być może nowa część szybko podzieli los poprzedniczki, a samochód z tą samą usterką i pretensjami właściciela wróci do warsztatu. Dotyczy to również czujników tlenu, czyli sond lambda. Eksperci DENSO radzą, w jaki sposób na podstawie wyglądu sondy ustalić przyczynę jej usterki.

miniaturka

Cztery sekundy czynią wielką różnicę

Nowa sonda lambda opracowana przez Delphi jest wyraźnie mniejsza od dotychczasowych, dzięki czemu szybciej się nagrzewa. To zaś w zasadniczy sposób wpływa na ilość węglowodorów emitowanych po uruchomieniu silnika.

miniaturka

Biesiadna Gala Mistrzów Warsztatu

Już dziś można się zarejestrować, by otrzymać szansę wzięcia udziału w Gali Mistrzów Warsztatu. Na uczestników czekają nagrody warte dwa miliony złotych i zabawa podczas Gali Biesiadnej, która odbędzie się w Hotelu Gołębiewski w Karpaczu.

miniaturka

Ksenony z 7-letnią gwarancją

Każdy, kto kupi lampy ksenonowe Philips Xenon LongerLife może teraz wydłużyć obejmującą je czteroletnią gwarancję o kolejne trzy lata.

Ten e-mail został wysłany do email@email.com.

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info