Tytuł: Oszczędzić młodym zawodu

WARSZTATOWIEC.info wtorek, 29 listopada 2016
Przyglądając się młodzieży gimnazjalnej, można odnieść wrażenie, że znaczna jej część wiąże przyszłość z takimi specjalnościami jak „trendsetter” czy też „wegańska blogerka modowa”. Jak inaczej bowiem wytłumaczyć nikłą chęć gimnazjalistów do nauki zawodu w szkołach – zawodowych właśnie. Olbrzymia większość „gimbazy” wybiera liceaa, również ci, którym nauka trygonometrii i czytanie dzieł wieszczów sprawia wręcz ból dojmujący. Czy oni naprawdę nie zdają sobie sprawy z tego, że ich szanse na dostanie się na dobrą uczelnię są znikome i pozostanie im jedynie oferta rozmaitych „wyższych szkół” zaangażowania w dni wolne od pracy, na których jedni udają, że uczą, a drudzy – że się uczą?
Refleksja przychodzi na ogół lekko poniewczasie, kiedy okazuje się np., że dyplom spawacza, czy elektrotechnika jest znacznie więcej wart na rynku pracy niż licencjat z zarządzania zasobami ludzkimi.
Może dojrzejemy wreszcie do tego, by uznać, że konieczny jest renesans szkolnictwa zawodowego, niemal całkiem zaoranego po przemianach ustrojowych. Współpraca szkół z firmami działającymi na rynku, to przecież najsensowniejszy sposób na zaoferowanie młodym ludziom realnych kwalifikacji, a przedsiębiorstwom zapewnienie dopływu kompetentnych pracowników.
Dobre przykłady można już znaleźć. Jednym z nich jest szkoła zawodowa w Środzie Wielkopolskiej, w której jedną z klas objęła swoim patronatem, również merytorycznym, firma BASF.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
reklama
miniaturka

Kształcą monterów mechatroników

Klasa o profilu „monter mechatronik w BASF”, stworzona we współpracy z Powiatowym Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Środzie Śląskiej, ruszy w roku szkolnym 2016/2017. Jak zapowiadają przedstawiciele niemieckiego koncernu, nauka w tej klasie pozwoli uczniom zdobyć wiedzę merytoryczną oraz doświadczenie zawodowe pod okiem wykwalifikowanych instruktorów zawodu z firmy BASF, która objęła klasę patronatem.

miniaturka

Test trzech turbosprężarek

Szybko rosnąca liczba samochodów wyposażonych w turbosprężarki sprawiła, że znacznie wzrosła również w naszym kraju liczba zakładów zajmujących się naprawą tych urządzeń. Jaki jest poziom świadczonych przez nie usług postanowili sprawdzić fachowcy z firmy Moto Remo, która jest autoryzowanym dystrybutorem i serwisem turbosprężarek takich marek jak Garrett, Borg Warner i Mitsubishi.

miniaturka

Serwis klimatyzacji tylko po szkoleniu

Firma Inter-Team informuje, że jako pierwsza w Polsce i tym samym na razie jedyna wśród dystrybutorów części samochodowych, uzyskała prawo do wydawania zaświadczeń niezbędnych wszystkim, którzy zajmują się klimatyzacją samochodową.

miniaturka

Widzieć, co się robi

Właściwe oświetlenie w warsztacie to niezbędny warunek do tego, by sprawnie i w możliwie komfortowych warunkach wykonywać naprawy samochodów. Nic dziwnego, że portfolio produktów oświetleniowych przeznaczonych dla warsztatów stale się rozwija. Na rynek wchodzi właśnie nowość marki OSRAM – lampa LEDinspect® Slimline 280.

miniaturka

Zarządzanie silnikiem – nowy katalog

Dział Delphi Product & Service Solutions poinformował o wydaniu nowego katalogu (edycja 2015/2016) dotyczącego oferty elementów zarządzania silnikiem, układów zapłonowych i paliwowych.

miniaturka

Inteligentne światła

Współczesna technika stwarza takie możliwości w dziedzinie oświetlenia samochodowego, o jakich prze laty nikomu się nie śniło. Przykładem rozwiązania firmy HELLA zaproponowane do nowych modeli samochodów znanych marek.

Ten e-mail został wysłany do email@email.com.

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info