Tytuł: Baskowie zwalniają

WARSZTATOWIEC.info środa, 23 września 2020
Reklama
 

Stereotypowy Hiszpan – czyli wytwór naszej masowej wyobraźni, to człowiek o gorącym temperamencie, rozmiłowany w corridzie do tego stopnia, że gotów jest ryzykować wzięcie na rogi przez rozjuszonego el toro bravo, byle podczas gonitwy w dniu św. Firmina trzepnąć byka gazetą w zad, co wśród poddanych Filipa VI Burbona uznawane jest za wielkie męstwo i pozwala zażywać zasłużonej sławy. Hiszpanie to również namiętni kibice sportu motorowego, a wspierać dopingiem mogli między innymi dwóch słynnych demonów prędkości - Carlosa Sainza i Fernando Alonso. Wydawałoby się zatem, że pionierskich rozwiązań radykalnie ograniczających dopuszczalną prędkość na drogach należałoby poszukiwać raczej na Półwyspie Skandynawskim, a nie Iberyjskim. Tymczasem niespodzianka. Bilbao jako pierwsze duże miasto na świecie wprowadziło na całym swoim terenie ograniczenie dopuszczalnej prędkości do 30 km/h. Tak więc mandat za zbyt szybką jazdę mają tam szansę zdobyć również co żwawsi rowerzyści.

Tu należy od razu dodać, że ograniczenia były wprowadzane sukcesywnie od lat i w 2019 roku limit 30 km/h obowiązywał już na terenie 80% miasta. Teraz zaś objęta nim została cała aglomeracja.

Alfonso Gil, urzędnik miejski odpowiedzialny za sprawy ruchu drogowego w Bilbao, wskazuje, że najważniejszym celem tych restrykcyjnych przepisów jest ograniczenie liczby wypadków, szczególnie tych śmiertelnych, ale również zmniejszenie ulicznego hałasu. Co ciekawe, nie słychać protestów mieszkańców, którzy twierdziliby, że rajcy baskijskiego miasta postradali zmysły i należy ich czym prędzej usunąć z ratusza, a następnie skierować do poganiania byków w Pampelunie. Wydaje się raczej, że hiszpańskie społeczeństwo generalnie skłania się do maksymalnego „odsamochodowienia” miast. Rząd tego kraju zatwierdził program, który ma sprawić, że do 2023 roku w centrach miast liczących powyżej 50 tysięcy mieszkańców ruch samochodowy zostanie całkowicie wyeliminowany.

Nie jesteśmy do końca przekonani, czy hiszpańskie pomysły nadają się do wprowadzenia w Polsce, ale może przydałoby się chociaż wprowadzenie takich rozwiązań, które sprawiłyby, że na miejskich ulicach, „miłośnicy adrenaliny” nie przekraczaliby dopuszczalnej prędkości trzykrotnie, a wielbiciele „elektromobilności” spod znaku hulajnogi nie lawirowaliby między przechodniami z prędkością bliską tej, jaka dopuszczalna jest w Bilbao.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Złącze OBD obronione, ale batalia wciąż się toczy

Weszło w życie uchwalone w 2018 roku rozporządzenie zawierające przepisy kluczowe dla funkcjonowania rynku wtórnego. Bez niego naprawa samochodów w niezależnych warsztatach mogłaby okazać się niemożliwa, gdyż złącze OBD zniknęłoby z pojazdów.

miniaturka

Zestaw do skrzyń biegów z mokrym sprzęgłem podwójnym

Zestawy naprawcze suchych sprzęgieł podwójnych Schaeffler Automotive Aftermarket oferuje już od wielu lat. Stosunkowo niedawno, bo jesienią 2018 roku, dołączył do nich nowy produkt, a mianowicie zestaw zawierający mokre sprzęgło podwójne do skrzyń DQ 500 stosowanych w samochodach Audi, Volkswagen i Skoda.

miniaturka

Gates wprowadza nową linię pasków CVT

Firma Gates przedstawiła nową rodzinę, przeznaczonych do przekładni bezstopniowych CVT, pasków o nazwie G-Force RedLine CVT . Zaprojektowane zostały one do wydajnej i długiej pracy w szczególnie trudnych warunkach.

miniaturka

Dwa w jednym, czyli Turbo Test Duo

W ofercie firmy CIMAT pojawiła się nowość w postaci urządzenia z serii Turbo Test DUO, które łączy możliwości diagnostyczne maszyny przepływowej Turbo Test z wysokoobrotową wyważarką do rdzeni (VSR), stanowi zatem kompletne centrum regeneracji turbosprężarek.

miniaturka

Varta - konkurs na koniec kampanii

Trwa drugi już konkurs, przeprowadzany pod nazwą „Zostań Ekspertem 2”!, odbywający się w ramach kampanii „VARTA. Wystartuj na nowo”! Chętni do wcięcia w nim udziału mają czas do 27 września.

miniaturka

Akademia Shell Helix w tym roku online

Dział olejowy Shell Polska przygotował kolejne spotkanie z cyklu Akademia Shell Helix dla przedstawicieli niezależnych warsztatów samochodowych. Tegoroczna edycja odbędzie się w formie interaktywnego webinarium.

miniaturka

Najlepszy „Młody Mechanik” wybrany

Poznaliśmy najlepszych „Młodych Mechaników”, którzy rywalizowali w IX Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników. Zmagania można było oglądać dzięki nowatorskiemu projektowi, jakim jest wirtualny warsztat samochodowy.

miniaturka

Będzie ulga na robotyzację

Ostatnio nie było dobrych wieści dla przedsiębiorców, którzy borykać się muszą z rosnącymi kosztami, podatkami, kolejnymi obowiązkami i ograniczeniami. Dobrze jest więc przeczytać jakieś pomyślne wiadomości, a za taką uznać można zapowiedź ulgi na robotyzację.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info