Tytuł: Tesli pękła bańka

WARSZTATOWIEC.info środa, 9 września 2020
Reklama
 

W czasach tzw. realnego socjalizmu pojęcie „bańka spekulacyjna” mogło się kojarzyć najwyżej z flaszką żytniej sprzedawaną na bazarze, albo na mecie, w cenie trzy razy wyższej niż w sklepie monopolowym, w którym panowały dzikie kolejki, ewentualnie „okresowe, przejściowe trudności na odcinku”, czyli brak towaru. Państwo ludowe spekulację zwalczało, piętnowało i winiło za ciągłe problemy z zaopatrzeniem.

Dziś spekulacja jest nie tylko legalna, ale i popierana, a każdy może sobie taniej kupić akcje, by następnie drożej je sprzedać. Jak wiadomo, na końcu spekulacyjnego łańcuszka zawsze ktoś musi być na minusie, niczym przy stoliku do pokera, ale to już jego problem.

Jeszcze niedawno światowe media ekscytowały się spektakularnym wzrostem kursu akcji Tesli, który sprawił, że założona przez Elona Muska firma stała się najdroższą marką motoryzacyjną na świecie. Teraz nagle kurs akcji tąpnął i spadł z pieca na łeb, tracąc 18% wartości, a wszystko podobno z tego powodu, że agencja ratingowa Standard & Poor’s zarządzająca indeksem S&P500, w skład którego wchodzi 500 przedsiębiorstw o największej kapitalizacji notowanych na nowojorskiej giełdzie i NASDAQ, nie wpisała do niego Tesli, czego wszyscy się spodziewali. I tak z dnia na dzień amerykański producent zaczął być wyceniany o kilkadziesiąt miliardów dolarów mniej, mimo że ani fabryka się nie spaliła, ani też żadna słynna gwiazda popkultury nie wyznała, że jeździć Teslą nie będzie, bo to wstyd i hańba. Po prostu pękła nadęta spekulacyjna bańka, paru potentatów zdyskontowało niedawny wzrost kursów spowodowany wpompowaniem przez amerykański rząd 3 bilionów USD w gospodarkę, a giełdowe jelenie jak zwykle zostały na lodzie.

Jest też inna teoria na temat przyczyn gwałtownego spadku akcji Tesli, choć trzeba przyznać, że dość brawurowa. Wedle niektórych źródeł, inwestorów stropiły wieści o rychłym uruchomieniu w Polsce fabryki elektrycznych samochodów marki Izera, które będą konkurować z produktami koncernu z Palo Alto. Najprawdopodobniej wspomniane źródła tych sensacyjnych informacji biją w Opolu, gdzie już niedługo odbędzie się Polska Noc Kabaretowa.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Jak zarobić na wymianie sprzęgła w dwusprzęgłowych skrzyniach biegów

Nie wszystko w warsztacie można naprawić we własnym zakresie, są podzespoły, które po wymontowaniu trzeba oddać do specjalistycznych serwisów. Z wymianą zestawu sprzęgieł w skrzyniach z podwójnym sprzęgłem poradzi sobie jednak, i na tym zarobi, każdy warsztat, który zechce się tylko do tego przygotować.

miniaturka

Oleje silnikowe do samochodów z DPF

Filtry cząstek stałych (DPF/FAP) na stałe zagościły nie tylko w samochodach z silnikiem diesla, a w ostatnich latach, także z jednostkami benzynowymi. Dla właścicieli wszystkich tych pojazdów oznacza to konieczność stosowania olejów niskopopiołowych (tzw. Low SAPS), które zawierają w sobie specjalne dodatki uszlachetniające.

miniaturka

Coraz więcej danych w Katalogu ProfiAuto

Każdego tygodnia w Katalogu ProfiAuto przybywa 500 nowych referencji, a każda z nich opatrzona jest opisem w standardzie katalogowym już w momencie wprowadzania jej do oferty. Rozwijana jest także funkcja wyszukiwania po numerze VIN oraz OE Research wykorzystująca analizę poszukiwanych przez użytkowników numerów OE.

miniaturka

Nowe komponenty DENSO do silników Diesla

DENSO rozszerzyło ofertę komponentów do silników Diesla o 8 numerów części, które mają 30 zastosowań i zastępują 10 numerów części OE.

miniaturka

Elit Polska i akumulatory ERA

Elit Polska wprowadza do oferty akumulatory ERA, zarówno przeznaczone do samochodów osobowych, jak również ciężarowych. Baterie te mogą zostać zastosowane w 98 % europejskiego parku pojazdów.

miniaturka

Jesienne nowości Philipsa

W połowie września powinna rozpocząć się kolejna edycja targów Automechanika we Frankfurcie, na których branża automotive tradycyjnie prezentowała swoje nowości. Z oczywistych przyczyn wydarzenie to zostało odwołane, co jednak nie zmieniło planów firmy Philips.

miniaturka

Tarcze Textar w opakowaniach bez plastiku

TMD Friction wprowadza nowe, bardziej przyjazne dla środowiska opakowanie tarcz hamulcowych Textar do samochodów osobowych. Pozwoli to ograniczyć zużycie plastiku o ok. 40 ton rocznie.

miniaturka

Rozwój Centrum Inżynieryjnego ZF w Bielsku-Białej

Centrum Inżynieryjne ZF w Bielsku-Białej otwiera nowe biuro. Znajdzie w nim zatrudnienie stu inżynierów.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info