Tytuł: Autostradowe obertasy

WARSZTATOWIEC.info środa, 2 września 2020
Reklama
 

Co by nie mówić, rząd mamy ambitny. Dalekosiężne plany, śmiałe pomysły, wizje – w tej kwestii rząd pozostaje nieustannie aktywny. Rozmach rządowych planistów ogarnął również system opłat za przejazd autostradami. Szlabany na bramkach mają niedługo zostać podniesione, a opłaty będzie się wnosiło elektronicznie dzięki supernowoczesnemu systemowi geolokalizacji, albo bardziej tradycyjnie - kupując bilet autostradowy. Dzięki temu ograniczone zostaną korki, do których często dochodziło z powodu tworzących się kolejek przy bramkach.

Nowy elektroniczny system poboru opłat ma zastąpić dotychczas używany system viaToll. Przypomnijmy, jak to z tym viaTollem było. Otóż na początku zawiadywała nim Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, zaś obsługą techniczną zajmowała się wyłoniona w przetargu austriacka firma Kapsch. Rząd postanowił jednak zabrać viaToll z GDDKiA i przekazać go Głównemu Inspektoratowi Transportu Drogowego, a celem tej zmiany miało być, według referującego ten pomysł ministra, stworzenie jednego z najnowocześniejszych systemów poboru opłat na świecie. GITD stwierdził jednak, że nie ma jak, ani czym obsługiwać całego tego ustrojstwa, więc przekazał to zadanie Instytutowi Łączności, który otrzymał na to środki finansowe. Instytut uznał z kolei, że do tego potrzebna jest jednak specjalistyczna firma i wybrał sobie bez przetargu, z wolnej ręki wykonawcę – ponownie firmę Kapsch. Tak oto decyzyjne kółko się zamknęło, viaToll znów obsługiwał ten sam zleceniobiorca, tyle że za większe pieniądze.

To jednak nie koniec autostradowego oberka. Wkrótce rząd przedstawił kolejną koncepcję. System pobierania opłat został w lipcu przekazany Ministerstwu Finansów, konkretnie zaś Krajowej Administracji Skarbowej. W uchwalonej ciupasem ustawie zapisano, że KAS uruchomi nowy system poboru opłat drogowych wykorzystujący technologie satelitarne zamiast stosowanych dotąd w viaToll technologii radiowych.

Jak zwykle przy okazji takich wiekopomnych a niezbyt konkretnych zapowiedzi, pojawiają się pytania. Po pierwsze, co będzie z viaToll? Czy system zostanie wywalony na śmietnik? Przypomnijmy, że wydano na niego 1,5 miliarda publicznych złotych. Po drugie, kto stworzy nowy system, który będzie można zastosować masowo w samochodach osobowych? Ma on wykorzystywać najnowsze zdobycze techniki, w tym słynne 5G, czyli technologię mobilną 5. generacji. Już dwa lata temu minister infrastruktury twierdził, że zająć się tym mają podmioty publiczne, które „dowiodą, że są w stanie realizować takie projekty”.

No więc my jakoś nie podzielamy tego urzędowego optymizmu. Pamiętamy bowiem jak owe podmioty publiczne realizowały CEPiK. Ile było przy tym opóźnień, „fakapów” i skuch, oraz ile to wszystko na koniec kosztowało. Obawiamy się, że podobnie może być z systemem opłat za przejazd autostradą. Może i jesteśmy boomerzy, ale uważamy, że sprawniej wychodzą te przedsięwzięcia, w których zaangażowane są prywatne pieniądze. Te publiczne jakoś za łatwo się rozłażą.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Podatek od… deszczu

Mało osób wie, że w Polsce mamy tzw. podatek od deszczu. Dotychczas uiszczali go właściciele nieruchomości o wielkości powyżej 3,5 tysiąca metrów kwadratowych, z których 70 procent wyłączone zostało „z powierzchni biologicznie czynnej”. Niedługo liczba działek objętych podatkiem ma wzrosnąć dwudziestokrotnie.

miniaturka

Co przyniesie olejowa rewolucja?

Branża motoryzacyjna szykuje się na zmiany, jakie zapowiadają się na rynku olejów smarnych za sprawą projektu ustawy, który przygotowywany jest przez trzy ministerstwa: Rozwoju, Klimatu oraz Finansów. Nowelizacja dotknie praktycznie wszystkie podmioty na niezależnym rynku motoryzacyjnym.

miniaturka

Gdzie naprawisz „polskiego elektryka”?

W lipcu zaprezentowano prototypy polskiego auta elektrycznego. Podczas premiery wskazano, że Izera ma być sprzedawana w systemie abonamentowym, głównie przez internet. Niestety pominięty został zupełnie wątek sieci serwisowej, która podobno jest w planach, ale ma nie być aż tak rozbudowana, jak u producentów samochodów spalinowych. Plany te zapewne szybko poddane zostaną weryfikacji.

miniaturka

Nissens i elektryczne pompy wody

Nissens, duński producent części układów chłodzenia silnika, klimatyzacji samochodowej, turbosprężarek oraz zaworów EGR, wprowadził do oferty nową linię asortymentową – elektryczne pompy płynu chłodzącego. Nowa grupa produktów obejmuje 35 najbardziej popularnych referencji na rynku europejskim.

miniaturka

Więcej części DENSO do układów termicznych

DENSO rozszerzyło program części do układów termicznych o 100 nowych numerów części jakości OE, które mają łącznie 2211 zastosowań i zastępują 253 numery części OE.

miniaturka

Jesienna tura dni otwartych Würth Polska

Na jesienną edycję dni otwartych Würth Polska składa się ponad 20 wydarzeń w całym kraju. Dla uczestników zaplanowano profesjonalne szkolenia i pokazy, a także atrakcyjne promocje. Pierwsze spotkanie odbędzie się 3 września w Warszawie.

miniaturka

Inter Cars wspiera 5. Bieg po oddech

Bieg po oddech to inicjatywa organizowana przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą. Wydarzenie ma zadanie zwrócić uwagę na problemy osób cierpiących na tę chorobę, a także zebrać środki, potrzebne im do codziennego funkcjonowania. Inter Cars zdecydował się pomóc organizatorom i został jednym z partnerów wydarzenia.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info