Tytuł: Fundusz niepamięci

WARSZTATOWIEC.info środa, 26 sierpnia 2020
Reklama
 

Jak donoszą media, zlikwidowany ma zostać Fundusz Niskoemisyjnego Transportu. Miał on finansowo zachęcać obywateli do kupowania samochodów elektrycznych. Fundusz powstał dwa lata temu, o czym rząd uroczyście informował, zapewniając, że FNT przyczyni się do zrealizowania planu osiągnięcia milionowego pogłowia samochodów elektrycznych w Polsce do 2025 roku.

Dalej było już tak, jak to zazwyczaj u nas bywa – pogadali w telewizji, zapewnili, nakreślili, po czym o wszystkim zaczęto zapominać, aż całkiem zapomniano. I tak sobie siedział ów fundusz cichuteńko jak mysz po miotłą, a zajmował się jedynie zarządzaniem samym sobą. Zapewne nadal wiódłby sobie swój cichy żywocik zapomnianej przez wszystkich instytucji, gdyby nie senacka komisja ochrony środowiska, która czegoś tam gdzieś szukała i przypadkiem podniosła miotłę, pod którą fundusz drzemał. Wtedy wyszło na jaw, że przez dwa lata działalności instytucja wydała 743 tysiące złotych na zarządzanie, natomiast nikt kto ubiegał się o wsparcie, nie dostał ani grosza, mimo że na koncie funduszu było aż 581 milionów złotych – co stwierdził, sam najwyraźniej zaskoczony wiceminister klimatu.

Wiceminister przyznał również, że system zakładał skomplikowaną procedurę realizacji wniosków o płatności, który zmuszał do współdziałania fundusz, Ministerstwo Klimatu, Bank Gospodarstwa Krajowego oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Być może wiceminister ma rację, ale w takim razie, ktoś tę procedurę przygotował, ktoś decyzję podpisał, ktoś miał tego wszystkiego pilnować. Jeśli przez dwa lata nikt nie zadał sobie trudu, żeby sprawdzić jak się miewa prawie 600 milionów złotych, to znaczy, że nasze państwo jest zamożne z domu.

Skoro tak, to postulujemy utworzenie Funduszu Zeroemisyjnego Transportu Wodnego, który zajmie się finansowym zachęcaniem ludności do nabywania kajaków, kanadyjek i rowerów wodnych oraz popularyzowaniem szlaków wodnych jako alternatywy dla tradycyjnego transportu miejskiego. I tak na przykład, uruchomienie kajakostrady na Kanale Żerańskim poprawiłoby połączenie z centrum Warszawy marnie skomunikowanej Białołęki. Prosimy tylko, żeby w dofinansowanie zakupu sprzętu pływającego nie było zaangażowanych sześć instytucji i czterdzieści osiem departamentów. Tak się składa, żeśmy sobie upatrzyli w sklepie dmuchany kajak i chcielibyśmy już w następnym sezonie nim popływać.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Dyskrecja góry lodowej

Rozmowa z Alfredem Franke, prezesem Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych oraz Krzysztofem Soszyńskim, członkiem zarządu SDCM.

miniaturka

LuK 2CT - w jakich samochodach

Skrzynie biegów z podwójnym sprzęgłem, ze względu na ich zalety, są coraz częściej stosowane w nowych samochodach. Po tekstach poświęconych plusom i minusom takich skrzyń oraz zasadzie ich działania, wypada podać, którzy producenci aut osobowych wykorzystują rozwiązanie LuK 2CT.

miniaturka

Niemoc okresowo nawracająca

Niektóre awarie, ze względu na nagłe pojawianie się i takież znikanie oraz brak jakichkolwiek pozostawionych po sobie śladów, można by zaliczyć do zjawisk nadprzyrodzonych, gdyby rzecz jasna mechanika nie była mimo wszystko dziedziną ścisłą.

miniaturka

Autodetailing samodzielnie

Dla tych, którzy lubią spędzać weekendy na pielęgnowaniu samochodu firma Würth przygotowała garść porad, polecając przy okazji produkty ze swojej oferty.

miniaturka

Nowa kampania DENSO na rynku wtórnym

Kampania „Wybierz DENSO” wzmacnia reputację firmy pod względem jakości, niezawodności i zdolności do oferowania warsztatom i hurtownikom uniwersalnych rozwiązań – informują przedstawiciele firmy. Akcja będzie prowadzona w różnych mediach, w wielu krajach europejskich, a skierowana jest głównie do firm na niezależnym rynku części zamiennych.

miniaturka

Steinhof powiększa gamę haków holowniczych

Steinhof, polski producent haków holowniczych, poszerzył swoją ofertę. Spółka poinformowała o wprowadzeniu nowych referencji w gamie haków do wielu modeli aut produkowanych w latach 2014-2019.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info