Tytuł: Rynek ziemniaków zamiennych

WARSZTATOWIEC.info środa, 24 czerwca 2020
Reklama
 

Polscy rolnicy martwią się, że w tym roku plony części zamiennych będą tak niskie, iż przychody ze sprzedaży nie pokryją nawet kosztów nawozów i paliwa do ciągników. Bezśnieżna zima i susza na przednówku sprawiła, że części jare wzeszły bardzo słabo. Nieco lepiej wyglądają uprawy części ozimych. Sytuację poprawiły majowe deszcze, ale niestety pojawiła się plaga stonki częściowej, która spustoszyła pola części zamiennych w Podkarpackiem i Lubelskiem. W fatalnej sytuacji znaleźli się producenci części chlewnych, a wszystko to z powodu szalejącego afrykańskiego pomoru części, który sprawił, że wiele zagranicznych rynków wprowadziło embargo na części z Polski. Tradycyjnie też nierozwiązana pozostaje kwestia górki częściowej, czyli pojawiającej się co kilka lat nadprodukcji części, która powoduje, że ceny żywca częściowego są tak niskie, iż rolnicy ponoszą straty.

Jeśli szanowni Czytelnicy pomyślą, że całkiem nam odbiło, informujemy, że to niewykluczone, ale nasza chwilowo gorsza dyspozycja wielkich szkód nie wyrządzi, najwyżej zaszkodzi nam towarzysko. Gorzej, jeśli objawy rozchwiania emocjonalnego i słabszą formę intelektualną wykazuje poważna organizacja branżowa.

Polska Grupa Motoryzacyjna proponuje oto wprowadzenie na polskim rynku części rozwiązań legislacyjnych rodem z rynku rolno-spożywczego. Chodzi o to, by polscy dystrybutorzy części byli administracyjnie zmuszeni do sprzedawania części pochodzących od wszystkich krajowych producentów, o czym można przeczytać w tekście pt. „Obiady na cudzy rachunek”.

Absurd? Tak nam się wydaje. A jeśli nie, to tylko patrzeć, jak polskie organizacje rolnicze zaczną się domagać wprowadzenia na rynku rolno-spożywczym rozwiązań wzorowanych na rynku motoryzacyjnym i producenci kartofli będą zmuszeni do homologacji swoich płodów rolnych w Instytucie Ziemniaka.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Obiady na cudzy rachunek

 Co zrobić, kiedy produkt nie może sprostać wolnorynkowej konkurencji i nie znajduje wystarczająco dużo odbiorców? Należy wolny rynek ograniczyć, wprowadzając administracyjny przymus kupna. Taki właśnie pomysł na poprawę bytu swoich członków przedstawiła Polska Grupa Motoryzacyjna.

miniaturka

Lokomotywa europejskiej gospodarki na zakręcie

Na wybuchu pandemii koronawirusa cierpi cała motoryzacja. Większość producentów pojazdów i części motoryzacyjnych, w tym firmy działające w Polsce, musiały na kilka tygodni lub nawet miesięcy całkowicie zamknąć swoje fabryki. Spadki notują też niezależne warsztaty i dystrybutorzy części motoryzacyjnych.

miniaturka

Postulaty branży motoryzacyjnej w pałacu prezydenckim

Tematem ostatniego posiedzenia Rady ds. Przedsiębiorczości, które odbyło się w pałacu prezydenckim była motoryzacja. Szefowie motoryzacyjnych organizacji branżowych omówili sytuację branży w czasach koronawirusa i przedstawili postulaty, które poprawiłyby sytuację firm z sektora automotive.

miniaturka

„Dni Otwarte” w Würth Polska

Rozpoczęła się kolejna edycja „Dni Otwartych” Würth Polska. To okazja dla specjalistów z różnych branż, także motoryzacyjnej, by skorzystać z merytorycznych szkoleń i wziąć udział w pokazach produktowych.

miniaturka

Kierunkowskazy LED do BMW i Seata

Firma OSRAM sukcesywnie poszerza swoje portfolio produktów serii LEDriving. Do sprzedaży właśnie trafiły kierunkowskazy LED Dynamic Mirror Indicator do wybranych modeli aut marek BMW i Seat.

miniaturka

Odpowietrzenie układu common rail

Zapowietrzenie układu paliwowego w silniku Diesla jest częstym problemem, który pojawia się przy okazji prac serwisowych. Po demontażu wtryskiwaczy lub pompy wtryskowej, a nawet wymianie filtra paliwa, może się okazać, że silnik nie chce się uruchomić, a wówczas konieczne jest odpowietrzenie układu zasilania.

miniaturka

Inter Cars w czołówce polskich firm rodzinnych

Inter Cars, biorąc pod uwagę skonsolidowane dane spółki, plasuje się na 4. miejscu rankingu polskich firm rodzinnych. Zestawienie przygotowane przez „Rzeczpospolitą” pokazuje, że firmą rodzinną mogą być także bardzo duże przedsiębiorstwa o strategicznym znaczeniu dla polskiej gospodarki i poszczególnych segmentów rynku.

miniaturka

Firma Steinhof obchodzi 60-lecie

Firma Steinhof, należąca do czołowych producentów haków holowniczych w Europie i jednocześnie będąca jednym z największych wytwórców klocków hamulcowych w Polsce, obchodzi w 2020 roku 60-lecie istnienia.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »
Zobacz naszą nową politykę prywatności.

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info