Tytuł: Benzyna drugiej świeżości

WARSZTATOWIEC.info środa, 15 Kwiecień 2020
Reklama
 

Prasa podała, że Ministerstwo Klimatu ogłosiło projekt rozporządzenia, które zezwoli w tym roku firmom paliwowym sprzedawać do końca czerwca, czyli o dwa miesiące dłużej niż normalnie, benzynę o parametrach jakościowych z sezonu przejściowego.

Resort tłumaczy, że ma to rozwiązać problemy wywołane przez epidemię, bo ze względu na kwarantannę kierowcy kupują znacznie mniej benzyny, co spowodowało jej nadmiar. Jeśli więc będą obowiązywać dotychczasowe regulacje, firmy paliwowe zostaną z tą przejściową benzyną na wiecznej rzeczy pamiątkę.

Krótko mówiąc, na rynku będzie oficjalnie sprzedawana benzyna drugiej świeżości, niczym jesiotr oferowany w bufecie moskiewskiego teatru Variétés w powieści „Mistrz i Małgorzata”. Ministerstwu Klimatu można przypomnieć pouczenie, którego bufetowemu Andriejowi Fokiczowi udzielił profesor Woland: „Druga świeżość to nonsens! Świeżość bywa tylko jedna – pierwsza i tym samym ostatnia”.

Swoją drogą, jakże się kraj nasz zmienił. Starsi i zaawansowani pamiętają, że w kryzysowych latach 80. problemów z nadmiarem benzyny nie było. Stało się po nią w kilometrowych kolejkach do „cepeenu” (o ile miało się jeszcze kartki), lub kupowało pokątnie po różnych bazach transportowych. Kto miał dojścia, trzymał zapas benzyny w beczce w garażu, albo na działce, ewentualnie w kanistrach na balkonie. Nikt też nie zastanawiał się, czy to benzyna letnia, przejściowa, zimowa oraz której świeżości.

Gospodarka deficytu zmieniła się w gospodarkę przewagi podaży nad popytem, mimo to wciąż zdarzają się „przejściowe trudności”. Ostatnio na przykład ze sklepów ulotniły się drożdże. Z powodu suszy przewidywane są również niedługo utrudnienia „na odcinku” pietruszki.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Pornografia – czyli grzechy warsztatowe

Żelazna zasada, której powinny przestrzegać nie tylko warsztaty, ale również rozmaite gremia rządzące brzmi: nie bierzemy się za to, na czym się nie znamy. Nierespektowanie jej, to sprawdzony sposób narobienia kłopotów sobie i innym.

miniaturka

Sześć oznak, że pora wymienić świece żarowe

Świece żarowe mają długą żywotność, ale stopniowo ulegają zużyciu. Po czym zatem poznać, że należy je wymienić?

miniaturka

Zapobieganie hałasom z układu hamulcowego

Obsługa i naprawy układu hamulcowego należą do najczęściej wykonywanych prac w warsztatach samochodowych. Niemniej pomimo ich powszechności, sporo reklamacji dotyczy właśnie tych usług. Charakterystyczne przy tym, że zastrzeżenia są dużo częściej zgłaszane do głośnej pracy układu hamulcowego niż do skuteczności jego działania.

miniaturka

Żarówki halogenowe pod lupą

Firma OSRAM od dłuższego czasu walczy z nieuczciwymi dostawcami – pięć lat temu udostępniła swoim kontrahentom specjalne narzędzia do weryfikacji pochodzenia lamp ksenonowych, a od niedawna umożliwia także sprawdzenie oryginalności żarówek halogenowych.

miniaturka

Przegląd techniczny w czasie epidemii

Obecne zalecenia ograniczają wychodzenie z domu wyłącznie do uzasadnionych przypadków, jak udanie się do pracy, lekarza czy po niezbędne zakupy. Wielu kierowców, którym kończą się badania techniczne samochodu, zastanawia się więc, jak w tej sytuacji uzyskać pieczęć od diagnosty w dowodzie rejestracyjnym.

miniaturka

TOMEX Hamulce pomaga szpitalowi

ranża motoryzacyjna czynnie włączyła się do akcji wsparcia służby zdrowia walczącej z epidemią koronawirusa. Kolejną firmą, która informuje o swoim zaangażowaniu jest TOMEX Hamulce.

miniaturka

Promocja narzędziowa firmy Würth

Würth Polska przygotował ofertę promocyjną na specjalistyczne narzędzia ręczne. Objęto nią m.in. kilka narzędzi przydatnych do pracy przy pojazdach użytkowych, samochodach osobowych, maszynach rolniczych i budowlanych.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info