Tytuł: Cesarstwo w odwrocie

WARSZTATOWIEC.info środa, 25 Marzec 2020
miniaturka

Apel w sprawie warsztatów samochodowych

W związku z wprowadzonym w Polsce stanem epidemii, który pozwala na szereg ograniczeń, m.in.: wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów, czy też zamykanie instytucji i zakładów pracy, istnieje obawa, że ograniczeniami objęte zostaną działające jeszcze warsztaty motoryzacyjne.

Starsi i zaawansowani być może pamiętają jeszcze słynny bon mot Lecha Wałęsy z czasów ustrojowego przełomu: Polsce przydałaby się pomoc dwóch amerykańskich generałów - General Electric i General Motors.

Trzydzieści lat temu nikomu nie przyszłoby do głowy, że coś może zachwiać potęgą amerykańskich gigantów. Ale imperia mają to do siebie, że kiedyś przemijają i wszystko wskazuje, że na naszych oczach właśnie przemija imperium General Motors.

Wielki niegdyś potentat po 90 latach sprzedał swoje europejskie marki, a teraz symbolicznie finalizuje rozstanie z Europą, pozbywając się ośrodka badawczo-rozwojowego w Turynie, zajmującego się konstrukcjami silnikowymi. Kupiła go belgijska firma Punch Group, która stała się również właścicielem należącej wcześniej do GM fabryki automatycznych skrzyń biegów w Strasburgu.

Pani Mary Barra, prezeska GM, realizuje strategię polegająca na skoncentrowaniu się na rynku amerykańskim oraz chińskim, a przyszłością koncernu mają być samochody elektryczne. Na razie wyszła jej tylko pierwsza część planu, czyli szybkie zwinięcie kramiku w Europie, Australii i Nowej Zelandii. Ekspansja w segmencie elektryków w wykonaniu GM to na razie śmiech na sali. Model Chevrolet Bolt sprzedaje się nędznie. W Stanach znalazł tylko 16 tysięcy nabywców, podczas gdy Tesla sprzedała grubo ponad 200 tysięcy samochodów.

Jest całkiem możliwe, że obecny zarząd GM patrzy na świat wyłącznie przez pryzmat excelowych tabelek i wyników finansowych. A tam, jak w piosence Młynarskiego o babci, przed którą ukrywa się niewygodną prawdę, krzywa rośnie, babciu, krzywa rośnie.

Kto wie, być może kiedyś wycieczki turystów będą zwiedzać trwale zakonserwowane ruiny zabytkowego biurowca GM w Detroit niczym Forum Romanum, gdzie o wiecznej chwale Rzymu przypomina m.in. wspaniała kolumna Trajana. Oddając się antycznym skojarzeniom, można też wspomnieć, że kiedy na początku V wieku rzymskie legiony zwinęły się z Brytanii, chwilę później zwinęło się całe zachodnie cesarstwo.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Moto-Profil pomaga szpitalowi

Moto-Profil – dystrybutor części i akcesoriów motoryzacyjnych z Chorzowa – wspiera Szpital Specjalistyczny w tym mieście. Przedstawiciele spółki przekazali placówce 10 tysięcy butelek wody mineralnej, z której skorzystają pacjenci, lekarze oraz personel medyczny.

miniaturka

Maseczki z Sędziszowa

Fabryka PZL Sędziszów, od dziesięcioleci znana z produkcji filtrów do samochodów i maszyn rolniczych, dołącza do grona firm zaangażowanych w walkę z epidemią koronawirusa COVID-19. Sędziszowski zakład wchodzi w kooperacje z najlepszymi szwalniami w Polsce, by technologię wytwarzania filtrów kabinowych z domieszką nanosrebra zaadaptować do produkcji maseczek ochronnych.

miniaturka

Naprawa samochodu bez wychodzenia z domu z platformą Naprawmiauto.pl

W związku z sytuacją pandemii koronawirusa w Polsce, Naprawmiauto.pl wychodzi naprzeciw wszystkim warsztatom samochodowym oraz klientom indywidualnym, którzy potrzebują naprawić swój samochód. Jest to możliwe bez wychodzenia z domu.

miniaturka

Diagnostyka i wymiana tarcz hamulcowych

Układ hamulcowy ma bezsprzecznie kluczowy wpływ na bezpieczeństwo korzystania z pojazdu, musi więc być odpowiednio serwisowany. Eksperci ZF Aftermarket wyjaśniają, jak przeprowadzić wymianę tarcz hamulcowych oraz dokonać prawidłowej oceny ich stanu technicznego.

miniaturka

Oleje silnikowe – zasady wymiany i eksploatacji

Czy właściwości oleju można ocenić po jego kolorze? Czy warto stosować się do wytycznych producentów? Na te i inne pytania odpowiada Adam Klimek, ekspert Team Total.

miniaturka

Nowe wycieraczki płaskie DENSO

DENSO rozszerzyło ofertę wycieraczek płaskich z adaptorem o 19 nowych numerów części. które zastępują 40 numerów części OE i mają 807 zastosowań w 7,8 mln pojazdów.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info