Tytuł: Wuj autopilot

WARSZTATOWIEC.info środa, 26 Luty 2020
Reklama
 

Dwa lata trwało wyjaśnienie przyczyn tragicznego wypadku Tesli z autopilotem, w której zginął – no właśnie kto? Kierowca, pasażer? Chyba najtrafniejszym określeniem będzie słowo – użytkownik.

Walter Huang, inżynier z firmy Apple rozbił się swoją Teslą na kalifornijskiej autostradzie. Samochód jechał z prędkością 112 km/h z włączonym systemem autopilota. Nagle skręcił i rozbił się na betonowych barierkach.

Po dwóch latach śledztwa Narodowa Rada Bezpieczeństwa Transportu (NTSB), ujawniła jego wyniki. Jak podaje prasa, która dotarła do raportu, w chwili wypadku Walter Huang grał na smartfonie i nie patrzył na drogę. Krótko mówiąc, w pełni zaufał automatowi i algorytmom. Tymczasem, jak stwierdził szef NTSB: „Samochody są tylko częściowo zautomatyzowane, co oznacza, że jeśli się poruszasz takim pojazdem, to nie możesz spać, czytać książki, oglądać telewizji. Nie możesz też grać w gry wideo, co robił kierowca, jak udało nam się ustalić”.

Agencja postuluje również stworzenie zabezpieczeń blokujących możliwość korzystania z telefonu w samochodzie, który porusza się w trybie „autonomicznym”. Technologia ta wciąż bowiem wymaga, by kierowca był skupiony na jeździe i reagował na wydarzenia na drodze.

Trzeba przyznać, że wszystko to brzmi paradoksalnie. Jeśli działanie systemu autopilota polegać ma na tym, że przejmuje on od kierowcy kręcenie kierownicą i naciskanie pedałów, a jednocześnie wymaga, by użytkownik bacznie obserwował drogę na wypadek, gdyby autopilot ni z tego ni z owego postanowił skręcić w barierki, to wszystko to pozbawione jest większego sensu. Komfort takiej jazdy wydaje nam się mizerny i równie odprężeni czulibyśmy się, gdyby za kierownicą Tesli zastąpił nas wuj - weteran, który okulary „do dalekiego” zostawił w palcie, a ostatni raz prowadził 30 lat temu.

Żona tragicznie zmarłego kierowcy Tesli wystąpiła z powództwem przeciw producentowi samochodu. Wydaje się, że wyrok w tej sprawie będzie miał wielki wpływ na rozwój samochodów autonomicznych. Jeśli bowiem wdowa wygra, producenci mogą rozwijać owe systemy tak, by zmusić kierowcę do bacznego obserwowania drogi. W takim wypadku my grzecznie wujowi autopilotowi odmówimy. Poprowadzimy sami, a wuj niech się spokojnie zdrzemnie.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Chiny kichnęły i … zaraziły motoryzację

Koronawirus uderzył w Chiny. Nawet jeśli epidemię uda się wkrótce opanować, to i tak położy się ona cieniem na tegoroczne wyniki wielu branż na całym świecie. Jedną z tych, które ucierpią najbardziej będzie motoryzacja.

miniaturka

Oferta przedsezonowa

Sezon wiosenny tuż, tuż, więc Inter Cars przygotował dla swoich klientów specjalną ofertę, dzięki której można przygotować się do okresu wzmożonego napływu klientów.

miniaturka

Nowości na ProfiAuto Show 2020

Dwa ostatnie dni maja należy sobie zarezerwować, by wziąć udział w międzynarodowych targach motoryzacyjnych ProfiAuto Show. Wydarzenie, przebiegające pod hasłem „Napędzane Pasją”, już po raz 17. odbędzie się w Katowicach. Organizatorzy właśnie zdradzili pierwsze szczegóły targów.

miniaturka

Uwaga, wysokie napięcie!

Miliona pojazdów elektrycznych co prawda w Polsce nie ma i długo jeszcze nie będzie, ale nie da się nie zauważyć, że elektryków przybywa, podobnie jak znacznie popularniejszych hybryd. Tak jak wszystkie samochody – i hybrydy, i elektryki trzeba serwisować i poddawać okresowym badaniom technicznym pojazdów. Czy warsztaty i stacje kontroli pojazdów są na to gotowe?

miniaturka

Przeguby – newralgiczny element półosi napędowych

Chociaż półosie napędowe są stosunkowo trwałymi elementami, z różnych przyczyn mogą ulec awarii. Dotyczy to szczególnie wchodzących w skład półosi przegubów wewnętrznych i zewnętrznych, które nie zawsze (ze względów konstrukcyjnych) można wymieniać osobno.

miniaturka

Blue.on do nowego Opla Astra

Innowacyjny system filtracji oleju Blue.on, opracowany przez Hengst SE jako alternatywa dla klasycznego filtra oleju typu spin-on, został wprowadzony do produkcji. Jedną z jego zalet jest zmniejszona nawet o 90% masa odpadów, które trzeba poddać recyklingowi lub utylizacji.

miniaturka

Diamentowa KAMOKA

Firma Entertrade, właściciel marki części zamiennych KAMOKA, została doceniona w rankingu „Diamenty Forbesa.  

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info