Tytuł: Z wiatrem i pod wiatr

WARSZTATOWIEC.info środa, 29 Styczeń 2020
Wizja zaprowadzenia w Polsce powszechnej elektromobilności nie tylko się nie przybliża, ale nawet jakby oddala. Takie przynajmniej wrażenie można odnieść, śledząc prasę codzienną. Dziennik „Rzeczpospolita” wykazuje, że przez drożejący prąd nie będzie się opłacało jeździć nie tylko osobowymi samochodami elektrycznymi, ale nawet autobusami. Autorzy publikacji wyliczyli, że przejechanie 100 kilometrów samochodem elektrycznym już teraz może kosztować ponad 50 złotych, a wkrótce koszt tej przyjemności dobije do 70 złotych, co wyniesie dwa razy więcej niż za przejazd dieslem.

Gazeta wskazuje również, że skończyło się promocyjne, bezpłatne ładowanie na tych paru stacjach benzynowych, które miały odpowiednie stanowiska. Stosowne opłaty wprowadził już Lotos, do końca półrocza to samo zrobi inny państwowy czempion - Orlen.

Czym zatem jeździć? Jak żyć, panie premierze? – zapewne niejednemu kierowcy chodzi po głowie to klasyczne już pytanie retoryczne. Odpowiedź łatwa nie jest. Prąd drogi i z importowanego węgla, diesle ekologicznie skompromitowane przez afery, słowem – ślepa uliczka.
My, jak zwykle w czynie społecznym, podrzucamy naszemu rządowi następującą ideę, która co prawda nie jest nowa, ale wciąż aktualna. Jej hasło też jest zresztą znane, a brzmi: siły natury w służbie człowieka.

Proponujemy otóż koncepcję pojazdów żaglowych napędzanych siłą wiatru. Pomysł jest jak najbardziej sprawdzony. Już parę lat temu amerykański wynalazca i entuzjasta ekologii John MacTaggart przemierzył Amerykę od Kalifornii po Florydę wehikułem własnej konstrukcji stanowiącym skrzyżowanie roweru, żaglówki i pojazdu solarnego. Przy sprzyjających wiatrach osiągał prędkość nawet 80 km/h!

Wydaje się, że wskrzeszenie zakładów Romet w Bydgoszczy jest bardziej realne niż zbudowanie w Polsce drugiej Tesli. Będzie zdrowiej i spokojniej, bo kierowcy zamiast na siebie trąbić, będą się pozdrawiać prastarym żeglarskim zawołaniem: ahoj!

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

BDO tuż za progiem

Nowe przepisy dotyczące gospodarowania odpadami w przedsiębiorstwach są już na ostatniej prostej przed oficjalnym wprowadzeniem. Sejm przegłosował kilka dni temu poprawki Senatu.

miniaturka

O Astrze, która nie chciała zapalać

Nadejście zimy bywa niekiedy dla właściciela diesla powodem pogorszenia nastroju. Często bowiem okazuje się, że dotychczasowy samochód zmienia się okresowo w „samostój”, w dodatku nie bardzo wiadomo dlaczego.

miniaturka

Połowa aut wymaga wizyty w warsztacie

Kierowcy w Polsce wciąż bagatelizują bieżące czynności służące utrzymaniu samochodu w dobrym stanie technicznym. To główny wniosek płynący z kontroli przeprowadzonych w ramach akcji ProfiAuto PitStop 2019.

miniaturka

Inter Cars wśród największych polskich przedsiębiorstw

Na Liście 2000 największych polskich przedsiębiorstw przygotowanej przez dziennik „Rzeczpospolita” Inter Cars zajął 40. pozycję, awansując o 6 miejsc w porównaniu z zestawieniem sporządzonym rok wcześniej.

miniaturka

ILS w Zakroczymiu się rozrasta

Europejskie Centrum Logistyki i Rozwoju ILS w Zakroczymiu, dzięki kończącej się właśnie budowie piątej hali, wchodzi w rok 2020 z nowymi możliwościami. Po zakończeniu inwestycji łączna powierzchnia magazynów sięgnie 67 000 m², czyli ponad 9 boisk piłkarskich.

miniaturka

TOMEX patronuje szkoleniom

Styczniowe szkolenie z bezpiecznej jazdy, które zostało zorganizowane przez klub Mitsumaniaki w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy na torze w Łodzi było już trzecim przeprowadzonym pod patronatem firmy  TOMEX Hamulce.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info