Tytuł: Odwrót znad Wołgi

WARSZTATOWIEC.info środa, 11 Grudzień 2019
Media doniosły, że amerykański koncern GM wycofuje się po 18 latach ze współpracy z rosyjskim przedsiębiorstwem AwtoWAZ. Tak oto motoryzacyjny gigant z Detroit, który przez długie lata dokonywał kolejnych przejęć na całym świecie, na naszych oczach zwija manatki. Dopiero co, po 90 latach, pozbył się Opla, a teraz zabiera się znad Wołgi.

Udziały w AwtoWAZ należące do GM zostały odkupione przez Rosjan, a popularny model Chevrolet Niva przemianowany zostanie na Ładę. Tu należy się wyjaśnienie, że ta oryginalna, dobrze znana wszystkim Łada Niwa tłuczona jest nadal od 40 lat, tyle że obecnie oferowana jest pod nazwą 4x4. Długowieczność tego wehikułu jest absolutnie niebywała, co jednak wydaje się zrozumiałe, bo ta tania terenówka idealnie nadaje się do użytku na rosyjskiej prowincji, gdzie i drogi parszywe, i usługi warsztatowe na skromnym poziomie.

Skoro o Ładzie mowa, to warto przypomnieć, skąd się wzięła marka, której logo przedstawia łódź Waregów. Otóż pierwszy model produkowany w olbrzymim kombinacie w Togliati, WAZ 2101, nosił w ZSRR nazwę „Żiguli” pochodzącą od pasma wzgórz wznoszących się nad Wołgą. Kiedy jednak przyszło do eksportu, uznano, że nazwa „Żiguli” nie sprawdzi się na zagranicznych rynkach. Na Zachodzie słowo to brzmiało podobnie do „żigolo”, z kolei w języku arabskim przypominało „złodzieja”. Trzeba było wymyślić jakąś inną, eksportową nazwę, więc sięgnięto to do mitologii starorosyjskiej, gdzie znaleziono boginkę Ładę. Zdaniem historyków, cała ta rzekoma mitologia została od początku do końca zmyślona i nikt nigdy nie czcił na Wołgą żadnej Łady.

Tak czy owak na cześć na pewno zasługuje  Łada 2101, którą niedawno dostrzegliśmy zaparkowaną na jednym z warszawskich przedmieść. Auto z ukraińskimi tablicami rejestracyjnymi było  w dobrym stanie i  z pewnością nadal normalnie eksploatowane. Jako że produkcję tego modelu zakończono w 1988 roku, „kopiejka” musiała mieć co najmniej 31 lat. A zatem, kapelusze z głów!

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Wymiana akumulatora w samochodach z systemem Start/Stop

Jeśli w samochodzie silnik automatycznie wyłącza się przy zatrzymaniu na światłach i uruchamia przy ruszaniu, oznacza to, że w pojeździe wykorzystywany jest system Start/Stop. A auta z takim systemem wymagają odpowiedniego akumulatora i odpowiedniej procedury wymiany baterii.

miniaturka

Gwiazdkowa promocja felgowa

W Mikołajki wystartowała nowa promocja Inter Cars. Klienci mogą kupić w atrakcyjnych cenach wybrane modele felg stalowych i łańcuchów śniegowych. Akcja potrwa do końca roku lub do wyczerpania zapasów.

miniaturka

Czterysta nowości Valeo

Firma Valeo wprowadziła do swojej oferty ponad 400 nowych produktów. Wśród nowości znaleźć można bardzo interesujący zestaw wspomagający jazdę - Valeo Safe Side. 

miniaturka

Nowa rodzina olejów Shell Helix

Shell wprowadził do oferty rodzinę syntetycznych olejów silnikowych do samochodów osobowych Shell Helix z oznaczeniem SN Plus. To jedne z pierwszych środków smarnych dostępnych na polskim rynku, które spełniają rygorystyczne wymogi normy API SN Plus, najwyższego międzynarodowego standardu potwierdzającego jakość olejów silnikowych.

miniaturka

Maszyna do czyszczenia filtrów DPF

Delphi Technologies wprowadziło na rynek urządzenie Hartridge DPF200 Master. Będzie to najnowsze uzupełnienie gamy sposobów czyszczenia filtrów DPF – szybsze, bezpieczniejsze i skuteczniejsze niż inne rozwiązania, takie jak detergenty czy stosowanie wymuszonej regeneracji.

miniaturka

Śruby do tarcz hamulcowych

Śruby mocujące tarczę hamulcową do piasty to elementy, które też czasem należy wymienić. Występują w różnych wersjach, choć najpopularniejsze z nich to te z gniazdami Torx i BNAE lub wewnętrznym sześciokątem.

miniaturka

ELIT Polska udostępnia katalog Stahlgruber

Z początkiem grudnia ELIT Polska udostępnił swoim klientom katalog zawierający ponad pół miliona referencji części i akcesoriów z oferty wiodącego dystrybutora w Europie Zachodniej – firmy Stahlgruber.

miniaturka

Najkrótsze podsumowanie XIV Kongresu Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego

Dla osób, które nie brały udziału w XIV Kongresie Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego i nie miały czasu zapoznać się z relacją z tego spotkania, organizatorzy przygotowali najkrótszą i najbardziej esencjonalną, bo graficzną, informację o problemach omawianych w trakcie tego kongresu.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info