Tytuł: Europejski zakaz palenia

WARSZTATOWIEC.info środa, 28 Sierpień 2019
Nasza poczciwa Unia Europejska głowi się, jak odroczyć koniec świata, wpadła więc na pomysł zaostrzenia norm emisji CO2 w motoryzacji, by zmusić europejski przemysł do przestawienia się na produkcję samochodów elektrycznych. Kto temu nie podoła, zapłaci tak drakońskie kary, że odechce mu się produkować cokolwiek. Jeśli zatem uznać, że najwyższą formą ekologii w motoryzacji jest zrezygnowanie z produkcji samochodów, to jesteśmy na dobrej drodze do świetlanego celu.

Marudni malkontenci, tacy jak my, mają jednak pewne wątpliwości i chętnie nimi się podzielimy.  Otóż nikt nie przedstawił wyników rzetelnych i kompleksowych badań na temat tzw. śladu węglowego samochodów elektrycznych. Pojawiają się od czasu do czasu jakieś enuncjacje, ale dotyczą one opracowań tworzonych przez grupki naukowców na rozmaitych uczelniach. Nie są to jednak raporty, które powstają na zlecenie instytucji europejskich, a jak się zdaje, od tego właściwie należałoby zacząć całą dyskusję na temat przyszłości motoryzacji w Europie. W każdym razie można odnieść wrażenie, że europejscy decydenci bagatelizują problem emisji CO2 podczas wydobycia i przerobu rozmaitych surowców, w tym rzadkich pierwiastków, niezbędnych do produkcji samochodowych baterii. Większość tych metali pochodzi co prawda z dalekich krajów, gdzie nie obowiązują wyśrubowane normy ekologiczne, jednak atmosferze jest ganz egal, czy dwutlenek węgla zostanie wyemitowany w Europie, czy Afryce.

Nie wiadomo jeszcze również, ile prądu, którym ładowane będą baterie elektrycznych samochodów, pochodzić będzie ze źródeł odnawialnych, a ile ze spalania paliw, które nadal są ważnym elementem tzw. miksu energetycznego. W Niemczech na przykład wciąż połowa prądu produkowana jest z węgla i gazu ziemnego.

Wreszcie należałoby obliczyć, jak bardzo wprowadzenie nowych norm w UE przyczyni się do obniżenia globalnej emisji CO2. I to jest właściwie clou całej sprawy. Odnieść można bowiem wrażenie, że Unia Europejska, która tak ochoczo nakłada na siebie ekologiczne szykany o dość wątpliwej skuteczności w odniesieniu do skali zmian klimatycznych, jest kompletnie bezradna wobec straszliwego nieszczęścia, które naprawdę może nieodwracalnie zmienić świat. Pożary strawiły kilkanaście milionów hektarów tajgi na Syberii, czyli więcej niż wynosi cały zalesiony areał Polski. W Amazonii płoną zaś deszczowe lasy, podpalane przez obszarników chcących przerobić tlenodajną dżunglę na jedną wielką plantację soi i pastwisko dla krów.

Unia Europejska patrzy, załamuje ręce, biada i... proponuje przekazanie na cel walki z żywiołem kwoty tak żenująco niskiej, że aż wstyd ją wymieniać. Nadal za to kupuje wołowinę z Ameryki Łacińskiej - słowem, business as usual.

W kontekście tego kataklizmu, europejskie wysiłki ekologiczne można porównać do uchwalenia zakazu palenia papierosów na balkonie, podczas gdy pożar liże już płomieniami ściany domu.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Kto zapłaci za CO2

Wprowadzenie unijnych przepisów dotyczących emisji CO2 to punkt zwrotny dla przemysłu motoryzacyjnego. Można powiedzieć, że nadchodzące lata na zawsze zmienią oblicze motoryzacji. Dostosowanie się do nowych norm będzie wymagało od producentów wielu czasochłonnych i kosztownych zmian, a i to nie zagwarantuje uniknięcia kar w przypadku przekroczenia ustalonych limitów.

miniaturka

Normy emisji spalin, a olej silnikowy

Zgodnie z przepisami UE do 2021 r. wszystkie pojazdy muszą emitować mniej niż 95 g/km CO2. W 2030 r. średnia emisja CO2 ma być o 37,5 proc. niższa niż w 2021 r. i może wynosić już tylko 59,4 g/km. Ograniczenia emisji dwutlenku węgla są potężnym wyzwaniem nie tylko dla producentów samochodów. Wymagania konstrukcyjne dla silników pociągają za sobą wymagania stawiane olejom.

miniaturka

Klej bez rozpuszczalników w klockach TRW

ZF wprowadziło do produkcji klocków TRW technologię „Powder Adhesive Technology”, czyli klejów proszkowych. Dzięki temu klocki są teraz produkowane bez wykorzystania rozpuszczalników organicznych, co jest korzystne dla środowiska.

miniaturka

Nowe klocki TOMEX

Firma Tomex, polski producent elementów do układu hamulcowego, wprowadziła ostatnio do swojej oferty kilkadziesiąt nowych referencji klocków. Wśród nowości znajdują się pozycje przeznaczone zarówno do popularnych aut europejskich, jak i azjatyckich.

miniaturka

Kolejne zawory EGR od DENSO

DENSO rozszerzyło ofertę części do systemów sterowania silnikiem (EMS) o 8 nowych zaworów EGR, które mają łącznie 36 zastosowań i zastępują 20 numerów części OE. Nowe zawory mogą zostać zastosowanie w 1 mln pojazdów, głównie marek Toyota i Lexus.

miniaturka

Breck ponownie nagradza samochodem

Uroczystość wręczenia nagrody głównej w drugiej, „włoskiej” odsłonie konkursu „Startuj po nagrody” marki Breck przeprowadzona została w siedzibie firmy Lumag w Budzyniu wsród pejzaży z Półwyspu Apeninińskiego, Nagrodę, Fiata 500X ozdobionego zielonymi, białymi i czerwonymi balonami, odebrała pani Karolina z Nowego Dworu Gdańskiego.

miniaturka

ProfiRacing Cup, czyli szkolenia z atrakcjami

Duża dawka emocji połączona ze specjalistycznymi szkoleniami i prezentacją nowości ze świata automotive – tak w skrócie można podsumować trzecią już w tym roku odsłonę ProfiRacing Cup. W spotkaniu, które odbyło się na torze wyścigowym Autodrom Jastrząb, udział wzięło ponad stu przedstawicieli serwisów, tym razem z Czech i Słowacji.

miniaturka

SDCM liczniejsze

Do Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM) dołączyła kolejna w tym roku marka zajmująca się dystrybucją części motoryzacyjnych – Distrigo. Należy ona do Grupy PSA – właściciela marek Peugeot, Citroën, DS, Opel i Vauxhall. Distrigo ma wzmocnić pozycję PSA na niezależnym rynku motoryzacyjnym. Przynależność do SDCM będzie w tym pomocna.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info