Tytuł: Interes, czyli ile można stracić

WARSZTATOWIEC.info środa, 12 Czerwiec 2019
Kiedyś pisaliśmy już o polskim paradoksie polegającym na tym, że najlepszym sposobem na doprowadzenie w Polsce firmy budowlanej do bankructwa jest wygranie rządowego kontraktu na budowę drogi. Przykładów mieliśmy w ostatnich latach aż nadto.

Scenariusz za każdym razem wyglądał podobnie. Wykonawca zgłaszał, już podczas prowadzonych prac, że za pieniądze, na które opiewa zawarty kontrakt, nie da rady skończyć budowy. Bo a to cement, a to kruszywo podrożało, to znów coś w poprzek stanęło.

Inwestor, czyli GDDKiA, odpowiadał, że guzik go to wszystko obchodzi, bo on ma ważną umowę. Następnie wykonawca zwalniał obroty, przestawał płacić podwykonawcom, zapowiadał, że będzie musiał zejść z placu. Inwestor wciąż pozostawał nieubłagany. Wreszcie kontrakt zrywano, wykonawca zostawiał rozgrzebaną budowę i podwykonawców z niezapłaconymi fakturami. Koniec aktu I.

W akcie II inwestor ogłaszał nowy przetarg. Wygrywała następna firma, tym razem ostrożnie szacująca koszty, jakoś kończyła robotę, na miejsce przybywali luminarze do przecięcia wstęgi - szampan, przemówienia, kolejny sukces. Kurtyna.

Tych drogowo-budowlanych dwuaktówek miało już nie być. Ale jak się okazuje, spektakl wciąż nie schodzi z afisza. Oto bowiem zerwana została umowa z włoską firmą Impresa Pizzarotti budującą trzy odcinki drogi ekspresowej S5 w województwie kujawsko-pomorskim. Media donoszą, że nie był to w ostatnim czasie przypadek odosobniony. Budowę porzuciła również firma wykonująca odcinek S5 między Poznaniem a Wronczynem, wcześniej zaś GDDKiA zerwała dwa kontrakty z firmą budującą autostradę koło Polkowic, a także umowę z wykonawcami odcinków dróg S7 pod Warszawą i S61, na Podlasiu.

My, podnoszący ten lament, nie znamy się co prawda ani na budownictwie, ani na finansowaniu wielkich inwestycji, ale rozumki podpowiadają nam, że coś jest nie tak z naszą polityką przetargową i kryterium ceny ma zbyt dominujące znaczenie w wyłanianiu zwycięzców. Co z tego, że wygrywa oferent proponujący najniższą cenę, skoro później kończy się tak jak to wyżej opisaliśmy, a na koniec okazuje się, że cała impreza kosztowała znacznie więcej, niż by mogła, gdyby kontrakt wygrała firma zdrowo szacująca koszty i wykonująca wszystko w terminie.

Przypomina się dialog z niezapomnianego skeczu z kabaretu „Dudek” między Beniaminem Rappaportem a Jakubem Goldbergiem:
– Jest interes do zrobienia.
– Interes? Ile można stracić?

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Rekordowe ProfiAuto Show

Na tegorocznej edycji ProfiAuto Show, której przyświecało hasło „Napędzane pasją”, pojawiło się 46 000 gości i 150 wystawców. Największe targi motoryzacyjne na Śląsku pokazały, że tempo rozwoju branży motoryzacyjnej nie ma sobie równych.

miniaturka

Trzeci stan wspólnym głosem

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych SDCM od początku swojej działalności reprezentowało interesy niezależnych warsztatów. Teraz jednak ta reprezentacja będzie miała bardziej zinstytucjonalizowany charakter. Do SDCM dołączyły bowiem duże sieci warsztatów samochodowych, tworząc własną sekcję.

miniaturka

Jedna szkoda, trzy punkty widzenia

W pierwszej połowie roku rynek motoryzacyjny zelektryzowała wiadomość o możliwym końcu napraw bezgotówkowych. Wszystko za sprawą senackiego projektu ustawy regulującej rynek kancelarii odszkodowawczych, w którym rykoszetem uderzono w warsztaty i pośrednio w kierowców.

miniaturka

Bezpieczeństwo z drugiej ręki

W Polsce nie wolno montować używanych części mających wpływ na bezpieczeństwo. Można za to nimi swobodnie handlować, co sprawia, że zakaz jest praktycznie martwy.

miniaturka

Tarcze odporne na korozje

Niezależne testy wykazały, że powlekane tarcze hamulcowe Delphi Technologies cechują się znacznie wyższą odpornością na korozję niż konkurencyjne elementy. Dodatkowa powłoka ochronna, która w normalnych warunkach jazdy oznacza wydłużony czas pracy, przyczynia się do poprawy jakości napraw i zwiększenia długoterminowej satysfakcji klienta.

miniaturka

Z Petronas na Formułę 1

Firma Petronas zorganizowała promocję dla warsztatów, w której nagrodą jest wyjazd na Grand Prix Węgier Formuły 1. By ją zdobyć, wystarczy jak najszybciej zgromadzić odpowiednią liczbę punktów za sprzedaż olejów Petronas Syntium.

miniaturka

Texaco Havoline o bardzo niskiej lepkości

Pod marką Texaco Havoline pojawiły się dwa nowe oleje o bardzo niskiej lepkości. Wedle informacji producenta zapewniają one oszczędność paliwa, dłuższą ochronę podzespołów silnika oraz mniejsze zużycie oleju.

miniaturka

TEMOT przyznaje Valeo dwie nagrody

Valeo Service zostało nagrodzone przez grupę zakupową TEMOT International dwiema prestiżowymi nagrodami podczas tegorocznego spotkania dostawców.

miniaturka

PreCrash – prototypowy system ochrony bocznej ZF

Stworzenie możliwie maksymalnie skutecznej ochrony podczas bocznych uderzeń – taki cel przyświecał inżynierom ZF, który opracowali system zewnętrznej bocznej poduszki powietrznej.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info