Tytuł: Holenderskie inspiracje

WARSZTATOWIEC.info środa, 8 Maj 2019
Wedle informacji brytyjskiego „Guardiana”, gazety poważnej i dobrze zorientowanej, władze Amsterdamu planują całkowicie zakazać ruchu pojazdów spalinowych w centrum miasta. Ich wypieranie będzie odbywało się stopniowo. Jako pierwsze, już w przyszłym roku, wysiudane zostaną stare diesle, od 2022 roku po mieście będą jeździły wyłącznie autobusy bezemisyjne, w 2025 roku z kanałów znikną jednostki pływające napędzane silnikami spalinowymi, wreszcie od 2030 roku do Amsterdamu w ogóle nie będzie można wjechać samochodem, który emituje jakiekolwiek spaliny.

Holendrzy to jak wiadomo specjaliści od wiatraków, więc mają ich nastawiać tyle, żeby prąd do zasilania elektrycznych pojazdów pochodził głównie z wiatru. Gorzej, że w 2030 roku na własny samochód elektryczny stać będzie jedynie 30% mieszkańców miasta, więc pozostałych 70% będzie tradycyjnie pedałować na rowerach, choć to akurat Holendrzy mają przećwiczone.

Czy niderlandzkie doświadczenia da się jakoś wykorzystać na naszym, polskim gruncie? Wydaje się, że tak. Zgodnie z rządowymi planami, po kraju będzie jeździł wkrótce milion elektrycznych samochodów, w większości krajowej produkcji, a prądu nam nie zabraknie, bo mamy węgla na 200 lat. Możemy zatem śmiało myśleć o elektryfikacji transportu i to bez zawracania sobie głowy wiatrakami.

Zanim jednak zaczniemy wyganiać samochody spalinowe z ulic Warszawy, wprowadźmy gdzieś w mniejszej skali program pilotażowy. Na przykład od 2030 roku zamknijmy centrum Radomska dla diesli z wyciętymi filtrami DPF. Jak to się powiedzie, zatkajmy dymiące na czarno kominy w Zakopanem i sprawdźmy, czy zimą w bezwietrzny dzień da się zobaczyć Giewont.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

Zapominalscy kierowcy i pobłażliwe SKP

Każdy poruszający się po drogach publicznych pojazd powinien posiadać ważne badanie techniczne. Ciągle jednak w ruchu drogowym w naszym kraju uczestniczy wiele samochodów bez aktualnego wpisu w dowodzie rejestracyjnym.

miniaturka

Pomiar przebiegów transmisji CAN w gnieździe diagnostycznym za pomocą testera KTS 590

Pomiary oscyloskopowe transmisji cyfrowej CAN stanowią cenne źródło informacji diagnostycznych, dlatego w przypadku niektórych marek, takich jak np. Opel, warto skorzystać z możliwości szybkiego dostępu do magistral danych poprzez gniazdo diagnostyczne OBD.

miniaturka

Resurs podnośnika warsztatowego

W myśl nowych przepisów bezpieczny okres użytkowania podnośnika warsztatowego określono na 22 tysiące cykli. Przyjmując średnio 3 cykle dziennie daje to łącznie 10 lat pracy podnośnika w serwisie. Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 czerwca 2019.

miniaturka

Motoryzacyjna promocja firmy Würth

Do końca czerwca obowiązywać ma oferta promocyjna Würth Polska skierowana do specjalistów z branży motoryzacyjnej. W jej ramach obniżone zostały ceny na produkty, które powinny znaleźć się na wyposażeniu każdego profesjonalnego warsztatu samochodowego, m.in. różnego rodzaju ściągacze.

miniaturka

Nowe czujniki DENSO

DENSO systematycznie powiększa swą ofertę różnego rodzaju czujników, w tym przeznaczonych do systemów sterowania silnikiem. Tym razem wzbogacona została o 7 nowych czujników położenia wałka rozrządu i wału korbowego.

miniaturka

Premia CASH w smartfonie

Przygotowana przez Inter Cars aplikacja Premia CASH to cyfrowa wersja tradycyjnej, plastikowej karty wydawanej uczestnikom programu lojalnościowego o tej nazwie. Ma wszystkie cechy swojego fizycznego odpowiednika, a nie trzeba jej nosić ze sobą.

miniaturka

Awans Inter Cars w rankingu Wprost

Kolejny rok z rzędu Inter Cars ujęty został w prestiżowym rankingu stworzonym przez magazyn „Wprost”. Podobnie jak w poprzednich latach firma uplasowała się w czołówce zestawienia.

miniaturka

Moto-Profil wśród największych polskich firm

Spółka Moto-Profil umocniła swoją pozycję w jednym z pierwszych w tym roku rankingów biznesowych. Znalazła się na 133 miejscu wśród „200 największych polskich firm” tygodnika „Wprost”, po raz kolejny awansując w tym zestawieniu.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info