Tytuł: Ślimak jako ryba, hulajnoga jako rower

WARSZTATOWIEC.info środa, 10 Kwiecień 2019
Nasze prześwietne ministerium odpowiedzialne za to, co się dzieje na drogach (nazwy nie podajemy celowo, bo ta się co i raz zmienia) jest co prawda zawsze zatroskane, ale nie nadąża za rzeczywistością. Przykłady można długo wymieniać: a to problem z montowaniem świateł dziennych, a to kłopot z bagażnikami rowerowymi mocowanymi na haku, a to znów nielegalne (tylko w Polsce) przyczepki rowerowe dla dzieci.

Tym razem czcigodny urząd, jego departamenty, rozporządzenia i pieczątki nie nadążają za elektrycznymi hulajnogami. Pojawiło się tego sprzętu w Warszawie całe mnóstwo i teraz przechodnie muszą uważać, żeby nie dać się potrącić przez pędzącego chodnikiem hulajnogowicza, a można na takim wynalazku jechać nawet 25 km/h. Przy tej prędkości nietrudno wyobrazić sobie, czym taki wypadek może się skończyć.

Pognać toto na ulicę albo ścieżki rowerowe – pieklił się już niejeden pieszy, któremu przed nosem przemknął stukilowy użytkownik elektrycznej hulajnogi. No więc odpowiadamy naszym Czytelnikom: pognać hulajnóg z chodników na razie nie można, a to dlatego, że z powodu nieprecyzyjnych regulacji użytkownik elektrycznej hulajnogi lub takiejż deskorolki uznawany jest w świetle prawa za pieszego.

Czy to absurd? Niezawodnie. Ale nie da się wyegzekwować przepisu, którego nie ma. No i tu znów wychodzi na jaw ospałość naszej machiny urzędniczej. Elektryczne hulajnogi śmigają po mieście już od wielu miesięcy, a ministerium coś dopiero zapowiada, po głowie się drapie, zastanawia się, co z tym fantem zrobić. Zanim coś wymyśli, skieruje, wyda, znów upłynie mnóstwo czasu, w którym zdąży się pojawić coś całkiem nowego, czego nasze przepisy nie przewidziały i znów będą w tyle za rzeczywistością.

A może by tak brać przykład z regulacji unijnych? Skoro UE może z jakichś tam uzasadnionych powodów uznawać marchewkę za owoc, a ślimaka za rybę, to niech nasze przepisy uznają hulajnogę za rower i już.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

ZF Aftermarket Tech Adventure – kolejna edycja

Tegoroczna edycja ZF Aftermarket Tech Adventure to, jak zapowiadają przedstawiciele firmy, jeszcze lepsza formuła szkoleń warsztatowych i dzielenia się wiedzą techniczną przez ekspertów ZF. W programie przewidziano m.in. szkolenia teoretyczne i praktyczne, jazdy torowe z udziałem najnowszych modeli supersamochodów, próby sprawnościowe na płycie poślizgowej, szkolenie z bezpiecznej jazdy i wiele innych atrakcji.

miniaturka

Krajowy finał Young Car Mechanic 2019 już wkrótce

W najbliższy piątek dziesięciu najlepszych uczniów szkół mechanicznych w Polsce będzie rywalizowało o tytuł najlepszego młodego mechanika 2019 roku. Trzech najlepszych zyska możliwość ubiegania się o nagrody, których łączna wartość wynosi aż 100 000zł. Finał polskiej edycji konkursu Young Car Mechanic tym razem przeprowadzony zostanie w Białymstoku.

miniaturka

Więcej zestawów sprzęgieł Valeo

Dzięki przejęciu firmy FTE, która jest czołowym dostawcą hydraulicznych siłowników sprzęgła na rynek części zamiennych, Valeo szybko wzbogaciło swą ofertę zastawów sprzęgieł.

miniaturka

Delphi powiększa klimatyzacyjną ofertę

Wieloletnie związki firmy Delphi z producentami samochodów sprawiają, że jej klimatyzacyjna oferta, która ostatnio została znacznie powiększona, gwarantuje wysoką jakość i niezawodność napraw.

miniaturka

Alternatory z technologią SAR

Zastosowanie w mostkach prostowniczych tranzystorów MOSFET zamiast diod sprawia, że rośnie sprawność alternatora.

miniaturka

Dofinansowana promocja marki TOMEX

Jak zapewniają przedstawiciele firmy TOMEX Hamulce, dostarczane przez nią produkty od kilku lat cieszą się coraz większym zainteresowaniem na rynkach Europy południowo-wschodniej, Bliskiego Wschodu oraz Afryki północnej, gdzie skutecznie konkurują z podobnymi jakościowo, lecz droższymi wyrobami niemieckimi, włoskimi czy hiszpańskimi.

miniaturka

Nowe opakowanie okładzin ciernych Textar

TMD Friction zmienia sposób pakowania okładzin ciernych Textar do pojazdów użytkowych i ciężarowych.

miniaturka

Moduł UFI, czyli filtracja i termika w jednym

UFI Filters zaprezentowało pełniący podwójną rolę moduł olejowy przeznaczony do silnika MAN D15, który montowany jest w wielu pojazdach ciężarowych niemieckiego producenta.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info