Tytuł: Miss Saigon w Paryżu

WARSZTATOWIEC.info środa, 10 Październik 2018


Dawno, dawno temu świat oswajał się z japońską motoryzacji, która początkowo wydawała się niedorzecznie egzotyczna, a w Ameryce budziła uśmiechy politowania. Kiedy świat przyzwyczaił się do Japończyków, doszlusowali do nich Koreańczycy, następnie wejście smoka urządzili Chińczycy i Hindusi, którzy w dodatku wyruszyli do Europy na wielkie zakupy, przejmując parę słynnych marek. Proponujemy zatem poważnie podejść do enuncjacji wietnamskiej firmy Vinfast, która na targach w Paryżu pokazała swoje pierwsze auto, a jednocześnie zapowiada wprowadzenie na rynek w przyszłym roku własnego samochodu elektrycznego.

Może ktoś jeszcze pamięta, że nasz rząd zapowiedział dokładnie to samo, tyle że Wietnamczycy mają już fabrykę i zaprezentowali swoje samochody, co prawda jeszcze spalinowe, a u nas skończyło się na wyłonieniu finałowych szkiców spośród prac nadesłanych głównie przez przedszkolaków.

Wietnamski przepis na stworzenie własnej motoryzacji jest prosty jak sajgonka. Design zlecono Włochom, technologie kupiono od Niemców, a od pomysłu do przemysłu minęły – baczność, uwaga – dwa lata.

Wietnam postanowił pójść drogą rozwoju wytyczoną przez wielkiego chińskiego reformatora Denga Xiaopinga, a że Wietnamczycy na naród pracowity i przedsiębiorczy, można śmiało zakładać, że niedługo w delcie Mekongu wyrosną wielkie firmy, które zaczną się rozpychać na światowych rynkach. Mniej zorientowanej geograficznie młodzieży należy przypomnieć, że Wietnam ma prawie 100 milionów mieszkańców i jest uznawany za wchodzącą potęgę gospodarczą. Może zatem przy okazji wizyty w barze z kurczakiem w sosie słodko-kwaśnym, warto zapytać o lekcje wietnamskiego. Może się przydać, a native speakerów mamy na miejscu.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Hydrauliczne sterowanie sprzęgłem

By hydrauliczny układ sterowania sprzęgłem działał dobrze i bezawaryjnie, przed przystąpieniem do jego obsługi lub naprawy dobrze jest dowiedzieć się jak operacje te zaleca przeprowadzać producent pojazdu lub producent kluczowych elementów układu. Nieprzestrzeganie tych wskazówek grozić może bowiem koniecznością powtórzenia naprawy.

miniaturka

Łożyska kół - przyczyny usterek, diagnostyka, montaż

Łożysko koła, coraz częściej zintegrowane z piastą i czujnikiem ABS, teoretycznie powinno wytrzymać nawet cały okres eksploatacji pojazdu. Jest jednak wiele czynników zewnętrznych, które negatywnie wpływają na trwałość łożysk.

miniaturka

Promocja części Delphi w IC

Do końca listopada trwać będzie akcja promocyjna, w ramach której klienci Inter Cars kupujący części do zawieszenia firmy Delphi Technologies otrzymają zwrot pieniędzy na Multikartę w proporcji 15 zł za każde wydane 200 zł.

miniaturka

Jaśniej znaczy bezpieczniej

Nocą czas reakcji sprawnego kierowcy jest nawet trzykrotnie dłuższy niż w dzień, a po dwóch godzinach jazdy bez przerwy reaguje on tak, jakby miał 0,5 promila alkoholu we krwi. Dlatego tak ważne jest jak najlepsze oświetlenie drogi podczas jazdy po zmierzchu.

miniaturka

Nowa szansa dla producentów części motoryzacyjnych

Zespół ambasadorów polskich producentów części motoryzacyjnych – tak nazywa się nowo powołana jednostka, która ma ułatwić kontakt polskich wytwórców z dużymi zagranicznymi firmami i w rezultacie doprowadzić do sukcesu naszych producentów na europejskich i światowych rynkach.

miniaturka

AC z tytułem Promotora Polskiej Gospodarki

Podczas Wschodniego Kongresu Gospodarczego spółka AC została wyróżniona tytułem Promotora Polskiej Gospodarki. Jest on przyznawany firmom, które odnoszą sukcesy na rynkach międzynarodowych, oferują innowacyjne rozwiązania, są ambasadorami regionu oraz przyczyniają się do zwiększania konkurencyjności gospodarki.

miniaturka

Lekkie amortyzatory przyszłości

Firma KYB zaprezentowała prototyp lekkiego amortyzatora kolumnowego nowej generacji. Jego obudowa oraz uchwyt zostały scalone techniką formowania wtryskowego z wykorzystaniem żywicy termoplastycznej wzmacnianej włóknami węglowymi wysokiej wytrzymałości. Żywicą wzmacnianą włóknem węglowym zastąpiono także metalowe tłoczysko amortyzatora.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info