Tytuł: Dwutlenek węgla na eksport

WARSZTATOWIEC.info środa, 3 Październik 2018


To że coś trzeba zrobić z globalnym ociepleniem jest oczywiste. Polityka ograniczania emisji CO2 jest sprawą najwyższej wagi i nie mamy zamiaru dołączać do klimatycznych negacjonistów. Postulujemy tylko, by przy ograniczaniu emisji, brać pod uwagę wszystkie czynniki, by nie narobić większych szkód.

W Brukseli radzą, proponują, przedkładają, a niedługo będą głosować. Jeśli uchwalone zostaną regulacje w najbardziej restrykcyjnej wersji, nasz przemysł motoryzacyjny zostanie trafiony klimatyczną torpedą i zacznie nabierać wody. Wprowadzona na siłę elektromobilność spowoduje bowiem, że fabryki, które wytwarzają części związane z silnikami spalinowymi (od tłoków po tłumiki) zaczną tracić rynek zbytu, a zwolnieni pracownicy będą ograniczać wydzielanie CO2 na zielonej trawce.

W klimatyczno-gospodarczej grze sporo jest lobbingu i partykularnych interesów. Pojawia się bowiem okazja do rewizji udziałów w rynku pojazdów oraz motoryzacyjnych komponentów.

I tu przykład spoza branży motoryzacyjnej, który jednak doskonale pokazuje, że pomiędzy szlachetnymi deklaracjami a rzeczywistością często pojawia się rozdźwięk. Parę lat temu, w trosce o klimat, zamknięto we Francji kilka dużych cementowni, bo jak wiadomo produkcja cementu wiąże się z ogromną emisją dwutlenku węgla. Zużycie tego towaru nad Sekwaną wcale jednak nie spadło – beton wciąż leje się strumieniami. Tyle że cement sprowadza się zza granicy, zazwyczaj z krajów, które nie podpisały protokołu z Kioto i w ogóle nie zawracają sobie głowę dwutlenkiem. Najciekawsze jest to, że większość tego cementu wytwarzana jest w zakładach należących do francuskiego koncernu, który zamknął zakłady we Francji. Krótko mówiąc, cement się importuje, a emisja CO2 poszła na eksport. Ot, taka klimatyczno-handlowa wymiana międzynarodowa.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Czy Europa zahamuje swój przemysł motoryzacyjny?

Komisja Europejska opublikowała plany dotyczące redukcji emisji CO2, co spotkało się z odpowiedzią przedstawicieli przemysłu motoryzacyjnego. Wszyscy zgodnie stwierdzili, iż obniżka o 15% do 2025 roku i 30% do 2030 roku to plany bardzo ambitne, ale nierealne. W dodatku zagrażające istnieniu przemysłu motoryzacyjnego na naszym kontynencie.

miniaturka

Jubileuszowe konferencje Moto-Profil i ProfiAuto

Uhonorowanie jubileuszu 25-lecia firmy Moto-Profil i 10-lecia marki ProfiAuto, podsumowanie ostatniego roku oraz przedstawienie planów przyszłość – oto najważniejsze punkty tegorocznej Konferencji Partnerów Handlowych firmy Moto-Profil oraz spotkania partnerów ProfiAuto.

miniaturka

Dwumasowe koła zamachowe – co im szkodzi?

Dwumasowe koło zamachowe spotkać można zarówno przy silnikach wysokoprężnych jak i benzynowych. Mają one korzystny wpływ na cały układ przeniesienia napędu, jednak same są dosyć podatne na awarie w przypadku niewłaściwej eksploatacji pojazdu.

Reklama
miniaturka

SKF rozszerza ofertę

Oferta SKF na rynku wtórnym już dawno wykracza poza łożyska. Teraz powiększona została o kolejną grupę produktową, a mianowicie elementy do układu kierowniczego i zawieszenia.

miniaturka

Alpejsko-andaluzyjskie testy klocków hamulcowych

Jakość klocków hamulcowych Breck weryfikowana jest w Alpach na Großglockner-Hochalpenstraße – najwyżej położonej drodze samochodowej o utwardzonej nawierzchni w Austrii, a także wokół hiszpańskiej miejscowości Mojacar w Andaluzji.

miniaturka

Październikowe szkolenia w Inter Cars

Osiemdziesiąt szkoleń czeka w październiku na klientów Inter Cars. Sześćdziesiąt poświęconych zostało samochodom osobowym, z czego połowa jest bezpłatna. Szkolenia odbędą się w dziesiątkach lokalizacji w całej Polsce.

miniaturka

Koszty rosną szybciej niż przychody

Stowarzyszenie Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych wspólnie z międzynarodową firmą doradczą Frost & Sullivan dokonało kolejnej analizy polskiego rynku motoryzacyjnego.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info