Tytuł: Co wykryje procedura

WARSZTATOWIEC.info środa, 5 Wrzesień 2018


Déjà vu to wrażenie, że przeżywana sytuacja wydarzyła się już kiedyś, w nieokreślonej przeszłości, połączone z pewnością, że to niemożliwe – tak twierdzą źródła encyklopedyczne. Nie możemy zatem powiedzieć, że odczuwamy déjà vu, kolejny raz słysząc o tym, że rząd postanowił zwalczyć proceder usuwania z samochodów filtrów DPF. Nie tylko bowiem sądzimy, że to możliwe, iż już o tym kiedyś słyszeliśmy, ale wręcz jesteśmy tego całkowicie pewni. Temat ten niczym kometa regularnie się do nas przybliża, po czym znów oddala, wywołując ogólne poruszenie, a u niektórych przekonanie o rychłym i nieodwołalnym końcu świata. My obserwujemy owe komety niczym astronomowie, więc wiemy, że jeszcze się kiedyś pojawią, a końca świata nie będzie – przynajmniej teraz.

- Resort infrastruktury podjął działania legislacyjne dotyczące uzupełnienia toku okresowego badania technicznego o procedurę wykrywającą usunięcie z pojazdu filtra cząstek stałych możliwą do zastosowania w stacjach kontroli pojazdów. Przedmiotowa procedura została włączona do prac legislacyjnych nad projektem ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw - poinformował wiceminister infrastruktury Marek Chodkiewicz, cytowany przez „Gazetę Prawną”.

Minister nie zdradził niestety szczegółów, jaką metodą usunięcie DPF ma być wykrywane. Jeśli bowiem miał na myśli badanie dymomierzem, to spokojnie jak na wojnie. Nieobciążony diesel, z filtrem czy bez (o ile rzecz jasna nie jest jakimś truchłem, w którym leją wtryskiwacze albo cieknie turbina) przechodzi to badanie śpiewająco. Dymi dopiero wtedy, kiedy się go obciąży, czyli depnie na drodze, albo hamowni, a więc w warunkach na SKP niedostępnych.

A może zatem zacząć ścigać warsztaty, które świadczą usługę wycinania zapchanych filtrów? I tu nie mamy złudzeń. Proceder będzie trwał nadal, tyle że spokątnieje, a chętni będą szukać anonsów typu: "Aaaaaaaby udrożnić zapchany DPF..."

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
Reklama
miniaturka

Robert Kierzek w SDCM

Wieloletni prezes i członek zarządu Inter Cars, po rezygnacji z dotychczasowego stanowiska, zadecydował czym będzie się zajmował w najbliższej przyszłości. Objął otóż stanowisko wiceprezesa Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych (SDCM).

miniaturka

Wymiana podwójnego sprzęgła – szkolenie praktyczne

Obsługa dwusprzęgłowych skrzyń biegów to jeden z tematów „na czasie” w branży napraw samochodowych. Firma Schaeffler, właściciel marki LuK, przeprowadza teoretyczno-praktyczne szkolenia dotyczące tych skrzyń także w warsztatach klientów.

miniaturka

Gdy klocki piszczą...

Źródłem niepożądanych dźwięków generowanych przez hamulce wcale nie muszą być klocki hamulcowe. Przyczyna może tkwić również w innych elementach układu hamulcowego.

miniaturka

Uwaga przy wymianie tarcz hamulcowych

edną ze specjalności należącej do koncernu ZF firmy TRW są części do układów hamulcowych, w tym tarcze hamulcowe przeznaczone do pojazdów ciężarowych. Eksperci firmy ZF Aftermarket, która zajmuje się dystrybucja tych elementów na rynku wtórnym, przygotowali więc kilka uwag dotyczących wymiany tarcz hamulcowych w samochodach ciężarowych.

miniaturka

Spray do wykrywania przecieków

Firma Würth Polska zaprezentowała Puder Spray, czyli szybkoschnący biały spray proszkowy, służący do wykrywania trudnych do znalezienia nieszczelności w układach zawierających płyny. Pomaga on dokładnie zlokalizować źródła wycieku wody, oleju czy paliwa.

miniaturka

Wrzesień pod znakiem szkoleń

Pół setki szkoleń dla pracowników warsztatów naprawiających auta osobowe i 30 dla specjalistów od pojazdów użytkowych. Wrześniowe szkolenia Inter Cars to solidna dawka wiedzy przekazywana w różnych lokalizacjach w całej Polsce.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info