Tytuł: Ciasto półfrancuskie

WARSZTATOWIEC.info środa, 25 Lipiec 2018
Szefostwo koncernu PSA poinformowało świat, że marka Opel oraz jej brytyjskie alter ego Vauxhall przyniosły zysk. Stało się tak po raz pierwszy od 1999 roku. Wychodzi na to, że francuska sanacja powiodła się i łajba z Rüsselsheim przestała wreszcie nabierać wody. Jeśli jednak komuś wydaje się, że owo uzdrowienie nastąpiło dzięki wprowadzeniu nowych modeli, które zawojowały rynek, jest oczywiście w błędzie. Zastosowano sprawdzoną metodę cięcia kosztów, a cięto do kości. W Gliwicach na przykład, robotę straciło kilkaset osób, a w całej Europie blisko cztery tysiące. Tak działa zglobalizowany rynek i rady na to nie ma.

Gdyby zapytać starych związkowców na Zachodzie, kiedy tamtejsza klasa robotnicza miała się najlepiej, bez wahania powiedzą że wtedy, kiedy żelazna kurtyna szczelnie dzieliła świat. W krajach kapitalistycznych obawiano się wówczas miazmatów komunizmu, dlatego starano się zapewnić ludziom pracy najemnej dobrobyt, by nie ciągnęło ich do politycznego radykalizmu. Paradoksalnie więc, Związek Radziecki zdziałał wiele dobrego dla mas pracujących, tyle że tych na Zachodzie. Do klasyki politycznych anegdot przeszła opowieść o Chruszczowie, który podczas swojej wizyty w Ameryce oglądał tamtejsze fabryki samochodów. Nikita Siergiejewicz nie chciał uwierzyć, że auta stojące na przyzakładowych parkingach należą do pracowników. Był przekonany, że to mistyfikacja, taka amerykańska wersja wioski potiomkinowskiej.

Warto przy okazji przypomnieć, że od końca lat 20. Opel należał do amerykańskiego koncernu General Motors. Był co prawda Niemcem, ale miał wujka w Stanach, co zresztą było trochę po nim widać. Stylistyka samochodów spod znaku błyskawicy miała akcenty z Detroit, a najbardziej amerykański był chyba Opel Rekord C z nadwoziem o linii „coke-bottle”, który uważany jest przez wielu miłośników marki za najładniejszy model w jej historii. Ciekawe co teraz stanie się z Oplem. Czy nowe konstrukcje będą miały indywidualny charakter, czy też stanowić będą klony Peugeota/Citroena? Pewne jest tylko jedno – dziś najbardziej liczy się to, co ma do powiedzenia dyrektor finansowy.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

 
miniaturka

O aucie, które zapalało tylko wtedy, kiedy chciało

Historia techniki zna awarie, których przyczyny są boleśnie prozaiczne, mimo że skutki często bywają dramatyczne. Co prawda opisana tu awaria żadnym dramatem nie była, lecz i tak napsuła krwi właścicielowi auta.

miniaturka

Dynamiczna a statyczna wymiana płynu przekładniowego

Do zalet automatycznych skrzyń biegów przekonuje się coraz więcej kierowców, o czym świadczy dynamiczny wzrost liczby samochodów wyposażonych w takie przekładnie. Trzeba jednak pamiętać, że w „automatach” należy wymieniać olej, by pracowały długo i niezawodnie.

miniaturka

Tarcze Ferodo w promocji

Dzięki nowej promocji zorganizowanej przez Ferodo wspólnie z Inter Cars, klienci zainteresowani zakupem tarcz hamulcowych tego producenta, mogą zyskać dodatkową korzyść.

miniaturka

Nowe pompy wody Gatesa

Gates ogłosił plan wprowadzenia na rynek wtórny dwóch nowych serii pomp wody o jakości OE. Produkty z obu serii będą dostępne w sprzedaży w całej Europie.

miniaturka

Zapasowe żarówki – nie daj się zaskoczyć

Chyba każdemu kierowcy choć raz się zdarzyło, że w samochodzie przepaliła się jakaś żarówka. Wtedy bardzo przydaje się zestaw zapasowych, np. taki jak Original Minibox firmy OSRAM.

miniaturka

BS BIO - program do obsługi gospodarki odpadami

Firma Inter Cars wprowadziła program BS BIO. Powstał on po to, aby usprawnić komunikację między klientem BIO SERVICE, a operatorem logistycznym, w tym przypadku firmą powołaną do odbioru odpadów.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info