Tytuł: CEP-em w patologię

WARSZTATOWIEC.info środa, 15 Listopad 2017
To że z kontrolą stanu technicznego pojazdów w Polsce nie jest najlepiej, widać na drogach. Niektóre samochody wyglądają tak, jakby w jednym kawałku trzymały je drut, taśma samoprzylepna oraz wstawiennictwo św. Krzysztofa, błogosławiącego kierowcę ze świętego obrazka przyczepionego do deski rozdzielczej.

Ma to się jednak zmienić. W życie weszła bowiem zmiana przepisów wymierzona w patologie na stacjach kontroli pojazdów. Za badanie będzie się płaciło z góry, a do tego ewentualny negatywny wynik kontroli zostanie od razu wprowadzony do Centralnej Ewidencji Pojazdów i nie będzie już można jechać do innej, mniej rygorystycznej stacji w nadziei, że tam samochód przepuszczą. Karani mają być również zapominalscy, którzy zechcą poddać badaniom swój samochód grubo po terminie. Nie dość że zapłacą więcej, to na dokładkę będą musieli pojechać do jednej ze wskazanych stacji.

O tym, czy zmiany wpłyną znacząco na poprawę sytuacji przekonamy się niedługo. Wystarczy sprawdzić, czy odsetek aut, które nie przeszły badania, znacząco wzrośnie. Tak się bowiem składa, że dotąd ledwie 3 procent pojazdów było odcedzanych przez sito SKP. Dla porównania, w sąsiednich Niemczech – ponad 20 procent. Jeśli liczba nieprzepuszczonych samochodów wyraźnie nie wzrośnie, oznaczać to będzie, że nowe przepisy są niewypałem, o ile rzecz jasna nie uznamy, iż stan techniczny pojazdów jeżdżących po polskich drogach jest po prostu znacznie lepszy niż w Niemczech.

Nawiasem mówiąc, do takiego wniosku można dojść na podstawie analizy policyjnej statystyki, która jedynie ułamek procenta przyczyn kolizji drogowych kładzie na karb złego stanu technicznego pojazdów. Niemieccy koledzy po fachu szacują u siebie ten odsetek na 10 procent. Wychodzi więc na to, że albo Niemcy mają na swoich drogach niezłą graciarnię, albo nasi policjanci nie tylko alkomaty mają wyskalowane w promilach.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

miniaturka

Podsumowania, wnioski, prognozy

Prezentacje w trzech salach równolegle, dwa dni, jedno wydarzenie – za nami XII Kongres Przemysłu i Rynku Motoryzacyjnego, na który z całej Polski i Europy przyjechało ponad 800 uczestników. Podczas spotkania zaprezentowano dane rynkowe oraz omówiono zagrożenia i wyzwania stojące przed motoryzacją, z którymi w niedługim czasie będziemy musieli się zmierzyć.

miniaturka

Przyczyny przedwczesnych uszkodzeń piast

Główną zaletą piast II generacji jest spójna, modułowa konstrukcja zmniejszająca liczbę elementów i masę nieresorowaną pojazdu. Wpłynęło to na zwiększenie żywotności piasty w porównaniu do łożysk pierwszej generacji. Trwałość piast drugiej generacji zależy jednak w dużej mierze od prawidłowego montażu.

miniaturka

Coraz grubszy katalog

Delphi Product and Service Solutions wprowadza na rynek części zamiennych przepustnice powietrza oraz linię czujników temperatury spalin. Dodanie ich do już i tak obszernego katalogu części układu silnika oznacza powiększenie oferty dostępnej w Europie do 2 400 części, obejmującej ponad 16 000 zastosowań.

miniaturka

Osiem nowych sprężarek

DENSO rozszerzyło ofertę sprężarek klimatyzacji o 8 nowych kompresorów tłokowych, które zapewniają 37 zastosowań i zastępują 19 numerów katalogowych OE. Nowe sprężarki tłokowe mają zastosowanie w pojazdach marek Porsche, Mercedes i Toyota.

miniaturka

Srebrne akumulatory ZAP

Od wielu lat blisko 30 procent całego eksportu akumulatorów produkowanych przez polską firmę ZAP Sznajder Batterien jest wysyłanych do Skandynawii. Tamtejsi kierowcy cenią je za niezawodność w trudnych warunkach klimatycznych. Od tego roku polskie akumulatory są dostępne również na Islandii.

miniaturka

O.K. Serwis się promuje

Z początkiem listopada ruszyła ogólnopolska kampania reklamowa sieci O.K. Serwis podkreślająca profesjonalizm mechaników, zaufanie klientów i ogólnopolski charakter sieci.

miniaturka

Moto-Profil znów awansuje

66. pozycję zajął Moto-Profil, właściciel marki ProfiAuto, w rankingu „100 Największych Polskich Firm Prywatnych”. Zestawienie przygotowane zostało przez redakcję polskiej edycji „Forbesa”.

miniaturka

Show Truck - więcej praktyki

W tegorocznej edycji projektu Show Truck dział szkoleń Inter Cars skupił się na praktycznej wiedzy warsztatowej. Pomysł był strzałem w dziesiątkę, o czym świadczy duża liczba uczestników szkoleń.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info