Tytuł: Powrót Wankla

WARSZTATOWIEC.info środa, 18 Październik 2017
W historii motoryzacji wiele było ciekawych wynalazków, które jednak nie doczekały się praktycznego zastosowania, lub też miały zastosowanie dość ograniczone. Z pewnością do takich rozwiązań należy silnik Wankla, opracowany jeszcze przed wojną przez niemieckiego wynalazcę. Do zalet tego motoru należała przede wszystkim wysoka moc jednostkowa, a do wad – stosunkowo niska trwałość.

Przy okazji mała zagadka: jakie marki samochodowe stosowały silniki z obrotowym tłokiem? Oczywiście wszystkim do głowy od razu przychodzi Mazda. Starsi pamiętają, że Japończycy kupili ten patent od Niemców z firmy NSU. Ale chyba tylko prawdziwi miłośnicy motoryzacji radzieckiej wiedzą, że silnik Wankla stosowano również w samochodach marki WAZ (Wołżskij Awtomobilnyj Zawod) wytwarzanych w Togliatti. Oczywiście był to pewien eksperyment i takie dziwolągi raczej na zwykły, cywilny rynek nie trafiały, a już na pewno nie do nas. Tak czy siak, do wanklowej elity trzeba zaliczyć również Ładę.

Ale zostawmy motoryzacyjną historię socjalizmu, bo my o tym co tu i teraz, a ściślej – zaraz. Oto bowiem Mazda zapowiedziała powrót silnika Wankla. Będzie on stosowany, uwaga, w samochodach elektrycznych jako tzw. range extender, czyli po naszemu „zwiększacz zasięgu”, konkretnie zaś, jako napęd generatora prądu, przeznaczonego do ładowania baterii. Samochód wyposażony w to rozwiązanie ma być dostępny na niektórych rynkach od 2019 roku.

Spalanie benzyny celem przerobienia energii cieplnej na elektryczną być może nie ma wielkiego sensu z fizycznego punktu widzenia, jednak dzięki temu rozwiązaniu elektryczne samochody będą bardziej praktyczne. Kierowca nie będzie już musiał z trwogą obserwować wskaźnika stanu baterii. Zawsze będzie mógł dojechać do najbliższej stacji ładowania, jak nie na samym prądzie, to na benzynie i prądzie.

Swoją drogą spalanie paliwa w silniku napędzającym generator prądu zasilający silniki elektryczne, to pomysł od dawna powszechnie stosowany w lokomotywach. Widać zatem, że idea, zanim przyoblecze się w czyn, musi czasem pokonać długą i krętą drogę.

Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski

reklama
miniaturka

Dodawaj promocje, zdobywaj klientów

Motointegrator wprowadził rozwiązanie, dzięki któremu warsztaty zachęcą klientów do sięgnięcia po ofertę specjalną usług w serwisach.

miniaturka

Dni otwarte, czyli biznes z biznesem

Producenci i dostawcy części motoryzacyjnych, którzy chcieliby nawiązać kontakt z nowymi dystrybutorami będą mieli niepowtarzalną szansę spotkać w jednym miejscu przedstawicieli największych działających w Polsce firm dystrybucyjnych.

miniaturka

Rekordowy rok Moto-Profil

Wysoki wzrost przychodów firmy Moto-Profil, aktywność jej partnerów handlowych na lokalnych rynkach i poza granicami kraju, cyfrowa przyszłość marki ProfiAuto oraz poszerzające się grono jej wyjątkowych ambasadorów – to główne wątki poruszane w trakcie minionej Konferencji Partnerów Handlowych firmy Moto-Profil.

miniaturka

Coś się kończy, coś się zaczyna

To było ostatnie spotkanie klientów i dostawców pod szyldem AD Polska. Sieć dystrybucji i warsztatów wraz ze zmianą właściciela działać będzie jako Elit.

miniaturka

Valeo coraz bliżej przejęcia FTE Automotive

Komisja Europejska zgadza się na zakup FTE Automotive przez firmę Valeo. Transakcja zostanie sfinalizowana do końca października, o ile turecki urząd antymonopolowy nie wyrazi sprzeciwu.

miniaturka

Pod marką Schaeffler

Schaeffler rozpoczął prace nad wzmocnieniem prezentacji marki "Schaeffler". Ujednolicenie prezentacji marki i przedsiębiorstwa jest częścią projektu „Globalna marka”.

miniaturka

100 milionów EPB

Firma ZF obchodziła jubileusz wyprodukowania stumilionowego elektrycznego hamulca postojowego (EPB). To właśnie ZF jako pierwszy wprowadził przed 15 laty na rynek zacisk hamulca, wyposażony w elektryczny człon uruchamiający (Motor-on-Caliper).

miniaturka

„Rodzina czterech”

W ofercie firmy Gates od jakiegoś czasu znajduje się nowa rodzina czterech typów pasków Micro-V® do napędu osprzętu silników.

miniaturka

Filtry UFI znów w Volkswagenach

UFI Filters odnawia współpracę z firmą Volkswagen. Włoski producent będzie dostarczał filtry oleju napędowego przeznaczone do wszystkich wersji (75, 103 i 130 kW) modelu Crafter 2.0 TDI Euro 6 uhonorowanego tytułem „Van of the Year 2017”.

miniaturka

Textar testuje powlekane tarcze

Powlekane tarcze hamulcowe nie są nowością na rynku, ale stosowane do tego różne technologie wpływają na efekt końcowy.

Ten e-mail został wysłany do [[email]].

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info