Tytuł: Pieniądze dla szkoły

WARSZTATOWIEC.info wtorek, 29 listopada 2016
Rząd zapowiedział zmiany w szkolnictwie, również tym zawodowym. Zniknąć mają zawodówki, a w ich miejsce pojawią się dwustopniowe szkoły branżowe. Mają one nauczać zawodów pożądanych przez pracodawców i zgodnie z zapotrzebowaniem lokalnych rynków pracy. Pracodawcy mają też mieć wpływ na programy nauczania, tak by absolwenci byli od razu przygotowani do pracy.
Brzmi to sensownie. Szkolnictwo zawodowe, które zostało zdemolowane po 1989 roku, wymaga jak najpilniejszego odbudowania. Niezbędne jest też podniesienie prestiżu szkół, w których można nauczyć się konkretnego fachu. Dziś wiele techników, które za komuny były oblegane, traktowane są jako rezerwowe rozwiązanie dla tych, którzy nie załapali się na liceum.
Jednak aby zmiany były realne, potrzeba pieniędzy na wyposażenie szkół i ciągłe szkolenie nauczycieli. Jeśli bowiem szkoły nie zostaną odpowiednio doinwestowane, kandydaci na mechaników wciąż będą się uczyć budowy aparatu zapłonowego Poloneza, tak jak ćwierć wieku temu, a nowoczesny diagnoskop obejrzą najwyżej w gablocie. Albo na szkoły znajdą się pieniądze, albo skończy się wyłącznie na zmianie tabliczek.
Grzegorz Kacalski, Krzysztof Rybarski
reklama
miniaturka

Wiedza techniczna i wyścigowa adrenalina

Kolejna, czwarta już edycja cyklu szkoleń przygotowanych przez przedstawicielstwo ZF Friedrichshafen AG dobiegła końca. Tegoroczne spotkania branżowe odbyły się na torze Jastrząb koło Szydłowca. Wzięło w nich udział ponad 800 uczestników z Polski i innych krajów Europy. W ciągu intensywnie spędzonych ośmiu dni eksperci koncernu ZF przeprowadzili szereg szkoleń technicznych, odbyli liczne rozmowy z partnerami oraz przybliżyli zagadnienia motosportu podczas emocjonujących zmagań wyścigowych.

miniaturka

Testy na przełęczy

Inżynierowie firmy Textar przeprowadzili na przełęczy Stelvio test drogowy klocków hamulcowych. Alpejska przełęcz Stelvio to druga najwyżej położona droga asfaltowa w Europie, która w najwyższym punkcie wspina na się na wysokość 2757 metrów nad poziomem morza.

miniaturka

K4P zamiast „dwumasy”

Dwumasowe koła zamachowe to większy komfort jazdy, dzięki mniejszym drganiom układu napędowego, ale też i kosztowne naprawy w razie awarii tego elementu.

miniaturka

Lipcowe nowości firmy Nissens

Jeszcze nie skończył się czerwiec, ale Nissens już anonsuje nowości jakie w lipcu pojawią się jego ofercie. Łącznie ma ich być 45.

miniaturka

Katalog filtrów Delphi

Firma Delphi Product & Service Solutions opublikowała najnowszą wersję katalogu filtrów. Wydawnictwo zawiera 82 nowości, w tym: 68 filtrów paliwa i 14 filtrów kabinowych.

miniaturka

Poszerzona oferta DENSO

DENSO rozszerzyło ofertę części do układów klimatyzacji i chłodzenia silnika o 217 nowych numerów katalogowych.

miniaturka

Oddział w Zielonej Górze

W Zielonej Górze zaczął funkcjonować kolejny, 64. oddział firmy Inter-Team – ogólnopolskiego dystrybutora części samochodowych oraz wyposażenia warsztatu.

miniaturka

Valeo przejmuje

Valeo porozumiało się w sprawie kupna 100% akcji niemieckiej firmy FTE automotive produkującej m.in. sprzęgła i siłowniki skrzyń biegów. Dzięki temu Valeo ma rozszerzyć swoją gamę produktów przeznaczonych do układów przeniesienia napędu.

miniaturka

UFI Filters zapowiada

UFI Filters, firma należąca do światowej czołówki w dziedzinie filtracji cieczy, zapowiada, że na wrześniowych targach Automechanika we Frankfurcie przedstawi swoje osiągnięcia w roli kluczowego dostawcy dla najważniejszych światowych producentów oraz wynikające z tego korzyści dla gam produktów aftermarketowych marek UFI i Sofima.

Ten e-mail został wysłany do email@email.com.

Jeżeli nie chcesz wiecej otrzymywać od nas wiadomości anuluj subskrypcję »

Masz problemy z wyświetleniem tej wiadomości? Zobacz ją w przeglądarce internetowej »

Informacje prasowe należy przesyłać na adres redakcja@warsztatowiec.info